banknotes-g8ea0fedc2_1920

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Decyzja o podniesieniu dotychczasowych stóp procentowych NBP, podjęta w środę na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, była – zdaniem ekonomistów – konieczna w czasie, kiedy wartość pieniądza maleje. Krok umocnił złotego o kilka groszy wobec euro i dolara.
Reklama

Uchwała zmieniająca stopy procentowe wchodzi w życie dzisiaj – 7 października – podnosząc stopy procentowe (w skali rocznej):

  • stopę referencyjną z 0,1% do 0,5%;
  • stopę lombardową z 0,5% do 1,0%;
  • stopę redyskontową weksli z 0,11% do 0,51%;
  • stopę dyskontową z 0,12% do 0,52%.
  • Stopa depozytowa pozostaje bez zmian na poziomie 0%.

– RPP podwyżkę stóp procentowych uzasadnia ryzykiem utrwalenia się inflacji powyżej celu w średnim okresie, ale nie zobowiązuje się do żadnych decyzji na kolejnych posiedzeniach i nie uzależnia ich od jakichkolwiek warunków. Co więcej, NBP deklaruje wciąż możliwość stosowania interwencji walutowych i innych instrumentów przewidzianych w ‚Założeniach polityki pieniężnej’, co można odczytywać jako próbę rozmiękczenia jastrzębiego wydźwięku dzisiejszej decyzji. Furtka jest zatem otwarta zarówno do dalszych podwyżek (a więc normalnego cyklu), jak i do stabilizacji stóp – komentował Piotr Bartkiewicz, ekonomista Pekao S.A.

Podwyższenie stóp procentowych wpłynęło na pozycję złotego na rynku walutowym. Nasza waluta umocniła się wobec euro z ok. 4,59 do ok. 4,54 (7 października 14:30). Złoty zyskał także w stosunku do dolara umacniając się z prawie 3,98 do ok. 3,93 (7 października 14:30).

Oprac: KR
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać