Saudi King Salman bin Abdulaziz gives a virtual speech during an opening session of the 15th annual G20 Leaders' Summit in Riyadh, Saudi Arabia, November 21, 2020. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY,Image: 570200986, License: Rights-managed, Restrictions: THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS., Model Release: no, Credit line: BANDER ALGALOUD / Reuters / Forum

Przywódcy G20 zobowiązują się do uczciwej globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przywódcy dwudziestu największych gospodarek świata obiecali w niedzielę nie szczędzić wysiłków w celu niedrogiego i sprawiedliwego dostarczania leków, testów i szczepionek na COVID-19 „wszystkim ludziom”, odzwierciedlając obawy, że pandemia może pogłębić globalne podziały między bogatymi i biednymi.

Pandemia i perspektywa nierównomiernego i niepewnego ożywienia gospodarczego były głównym tematem dwudniowego szczytu G20 (grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową) pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, która w przyszłym miesiącu przekaże Włochom przewodnictwo w grupie.

„Pandemia COVID-19 i jej bezprecedensowy wpływ pod względem liczby ofiar śmiertelnych, źródeł utrzymania i skutków dla gospodarki jest niezrównanym szokiem, który ujawnił słabości naszego przygotowania i reakcji oraz uwypuklił nasze wspólne wyzwania” – czytamy w komunikacie końcowym. Państwa G20 będą działać na rzecz „ochrony życia, zapewniania wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych i skierowania naszych gospodarek z powrotem na ścieżkę  wzrostu oraz ochrony i tworzenia miejsc pracy dla wszystkich”.

Na temat szczepionek, testów i terapii przywódcy powiedzieli: „Nie będziemy szczędzić wysiłków, aby zapewnić wszystkim ludziom przystępny cenowo i równy dostęp”.

Spotkanie G20 odbyło się w postaci wideokonferencji. Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud powiedział w swoich uwagach końcowych, że grupa „przyjęła ważną politykę, która doprowadzi do ożywienia na drodze do gospodarki, która jest odporna, zrównoważona, sprzyjająca włączeniu społecznemu i zrównoważona”.  Przywódcy G20 powiedzieli, że chociaż globalna aktywność gospodarcza częściowo wzrosła dzięki stopniowemu wznowieniu funkcjnowania niektórych gospodarek, ożywienie jest nierówne, wysoce niepewne i obarczone ryzykiem spadku.

Grupa G20 zatwierdziła plan przedłużenia zamrożenia spłat obsługi zadłużenia przez najbiedniejsze kraje do połowy 2021 r. oraz wspólne podejście do rozwiązywania problemów z zadłużeniem po tym okresie. Inicjatywa zawieszenia obsługi zadłużenia pomogła 46 krajom w odroczeniu spłaty obsługi zadłużenia w 2020 r. w wysokości 5,7 miliarda dolarów.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva wezwała w niedzielę do szybkiego i skutecznego wdrożenia ram G20 dotyczących obsługi zadłużenia. „Idąc dalej, musimy również pomóc krajom nieobjętym ramami w radzeniu sobie z podatnością na zadłużenie, aby ich gospodarki stały się bardziej odporne” – powiedziała Georgieva w oświadczeniu po wystąpieniu do przywódców G20. Umorzenie długu dla Afryki będzie ważnym tematem włoskiej prezydencji w G20 w 2021 roku.

Źródło: FRANCE 24
foto: BANDER ALGALOUD / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać