Reklama
Reklama
Saudi King Salman bin Abdulaziz gives a virtual speech during an opening session of the 15th annual G20 Leaders' Summit in Riyadh, Saudi Arabia, November 21, 2020. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY,Image: 570200986, License: Rights-managed, Restrictions: THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS., Model Release: no, Credit line: BANDER ALGALOUD / Reuters / Forum

Przywódcy G20 zobowiązują się do uczciwej globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódcy dwudziestu największych gospodarek świata obiecali w niedzielę nie szczędzić wysiłków w celu niedrogiego i sprawiedliwego dostarczania leków, testów i szczepionek na COVID-19 „wszystkim ludziom”, odzwierciedlając obawy, że pandemia może pogłębić globalne podziały między bogatymi i biednymi.
Reklama

Pandemia i perspektywa nierównomiernego i niepewnego ożywienia gospodarczego były głównym tematem dwudniowego szczytu G20 (grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową) pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, która w przyszłym miesiącu przekaże Włochom przewodnictwo w grupie.

„Pandemia COVID-19 i jej bezprecedensowy wpływ pod względem liczby ofiar śmiertelnych, źródeł utrzymania i skutków dla gospodarki jest niezrównanym szokiem, który ujawnił słabości naszego przygotowania i reakcji oraz uwypuklił nasze wspólne wyzwania” – czytamy w komunikacie końcowym. Państwa G20 będą działać na rzecz „ochrony życia, zapewniania wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych i skierowania naszych gospodarek z powrotem na ścieżkę  wzrostu oraz ochrony i tworzenia miejsc pracy dla wszystkich”.

Na temat szczepionek, testów i terapii przywódcy powiedzieli: „Nie będziemy szczędzić wysiłków, aby zapewnić wszystkim ludziom przystępny cenowo i równy dostęp”.

Spotkanie G20 odbyło się w postaci wideokonferencji. Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud powiedział w swoich uwagach końcowych, że grupa „przyjęła ważną politykę, która doprowadzi do ożywienia na drodze do gospodarki, która jest odporna, zrównoważona, sprzyjająca włączeniu społecznemu i zrównoważona”.  Przywódcy G20 powiedzieli, że chociaż globalna aktywność gospodarcza częściowo wzrosła dzięki stopniowemu wznowieniu funkcjnowania niektórych gospodarek, ożywienie jest nierówne, wysoce niepewne i obarczone ryzykiem spadku.

Grupa G20 zatwierdziła plan przedłużenia zamrożenia spłat obsługi zadłużenia przez najbiedniejsze kraje do połowy 2021 r. oraz wspólne podejście do rozwiązywania problemów z zadłużeniem po tym okresie. Inicjatywa zawieszenia obsługi zadłużenia pomogła 46 krajom w odroczeniu spłaty obsługi zadłużenia w 2020 r. w wysokości 5,7 miliarda dolarów.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva wezwała w niedzielę do szybkiego i skutecznego wdrożenia ram G20 dotyczących obsługi zadłużenia. „Idąc dalej, musimy również pomóc krajom nieobjętym ramami w radzeniu sobie z podatnością na zadłużenie, aby ich gospodarki stały się bardziej odporne” – powiedziała Georgieva w oświadczeniu po wystąpieniu do przywódców G20. Umorzenie długu dla Afryki będzie ważnym tematem włoskiej prezydencji w G20 w 2021 roku.

Źródło: FRANCE 24
foto: BANDER ALGALOUD / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama