Strajk Kobiet w Warszawie

Protesty w związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego dot. przepisów aborcyjnych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Od czwartku trwają w Polsce protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie przepisów aborcyjnych. TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty organizowane m.in. przez „Strajk Kobiet”.

Manifestujący przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego protestują w wielu miastach Polski. W niedzielę w całej Polsce trwały protesty przed kościołami oraz w kościołach. W Katowicach doszło do starć między demonstrującymi i policją, która użyła pałek i gazu. Niedzielna demonstracja zebrała kilka tysięcy osób, sobotnia ok. 4 tys. W Gdańsku zorganizowano wspólny protest kobiet, przedsiębiorców, przedstawicieli branży gastronomicznej, turystycznej, eventowej, przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego oraz wprowadzonym przez rząd obostrzeniom w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. W niedzielę w Warszawie doszło do protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego przed stołecznymi kościołami oraz w ich wnętrzach. W ramach akcji „Słowo na niedzielę” protestujący przynosili do kościołów plakaty związane z hasłami protestu lub rozrzucali tematyczne ulotki. Przed godz. 11:00 protestujący zaczęli się gromadzić przed kościołem Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Pomalowane zostały drzwi i mury kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na pl. Narutowicza. Na drzwiach do kościoła umieszczono „błyskawicę”, będącą jednym z symboli protestu. W związku z protestami odbywającymi się w kościołach głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

– Stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne; wulgaryzmy, przemoc i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje nie są właściwą metodą działania; proszę wszystkich o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie – napisał w niedzielę arcybiskup Stanisław Gądecki, dodając, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzję o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

W związku z sytuacją epidemiologiczną i trwającymi protestami wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował o powstrzymanie się od gromadzenia się. – Ja wiem, że jest demokracja, że możemy wyrażać swoje poglądy, ale to nie jest czas, byśmy się na ulicach tak tłumnie gromadzili. To może być bomba biologiczna – powiedział wiceszef resortu zdrowia w Polskim Radiu 24.

Konsultacje legislacyjne w sprawie ustawy aborcyjnej zapowiedział wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin, który napisał na Twitterze, że „prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu”. W opublikowanym oświadczeniu Porozumienia czytamy: „Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy”.

foto: Grzegorz Żukowski

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać