Protestes_contra_l'empresonament_de_Pablo_Hasél,_manifestació_a_Barcelona

Protesty w Barcelonie: demonstranci starli się z policją

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Protestujący w Barcelonie starli się z policją w poniedziałek w siódmą z rzędu noc protestów w związku z aresztowaniem rapera Pablo Hasela.
Reklama

Po pokojowym zgromadzeniu przerywanym okrzykami „Wolność dla Pabla Hasela” demonstranci pomaszerowali przez serce Barcelony do siedziby policji krajowej. Niektórzy rzucali butelkami i innymi przedmiotami w pojazdy chroniące budynek. Protestujący wyszli następnie na inne ulice, gdzie podpalili kosze na śmieci.

„Grupy uczestników zamieszek podpalają barykady … i rzucają przedmiotami w sąsiadów, którzy krytykują ich postawę” – poinformowała w poniedziałek policja Katalonii Mossos d’Esquadra na Twitterze.

Znany ze swoich skrajnie lewicowych poglądów, Hasel został skazany na dziewięć miesięcy wyroku za tweety gloryfikujące terroryzm i filmy nawołujące do przemocy. W orzeczeniu sądu stwierdzono, że wolność słowa nie może być wykorzystywana „jako „czek in blanco” na pochwałę sprawców terroryzmu”. Został także ukarany grzywną w wysokości około 30 000 euro za zniewagi, pomówienia i za tweety porównujące byłego króla Juana Carlosa I do szefa mafii i oskarżające policję o torturowanie i zabijanie demonstrantów i migrantów. Sprawa rapera stała się sławna wśród działaczy kampanii, którzy twierdzą, że uwięzienie go jest nieproporcjonalną reakcją i niebezpiecznym zamachem na wolność słowa.

Demonstracje trwają od zeszłego wtorku. Wówczas policja przedarła się przez barykady postawione na katalońskim uniwersytecie, gdzie Hasel i jego zwolennicy zostali zatrzymani. Policja twierdzi, że w tym czasie w regionie zatrzymano 109 demonstrantów. Poniedziałkowy protest, który odbył się w deszczową noc w drugim co do wielkości mieście Hiszpanii, przyciągnął mniej ludzi i wywołał mniej gwałtowne starcia niż te z poprzednich nocy.

Źródło: FRANCE 24 AFP
foto: Wikmedia [https://bit.ly/2NNCPeW]

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama