71578401-447C-4F1F-934B-9E4181967C72

Program Polski o wartości 1,3 mld euro, wspierający producentów rolnych zatwierdzony przez KE

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, zatwierdziła we wtorek program Polski o wartości 1,3 mld euro, którego celem jest wsparcie producentów rolnych. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2027 roku.

W programie mowa jest o konkretnych przypadkach, na które mają być wykorzystane środki. Chodzi m.in. o: pokrycie ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie czy osunięcia ziemi. Program dedykowany jest zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw, które prowadzą swoje działaności w zakresie podstawowej produkcji rolnej na terenie kraju i wykupią ubezpieczenie w towarzystwach ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w drodze otwartej procedury przetargowej.

Przedsiębiorstwa, które zakwalifikują się do programu mogą otrzymać pomoc w wysokości do 65 procent swoich składek ubezpieczeniowych. „Ten środek o wartości 1,3 mld euro przyczyni się do rozwoju prężnego sektora rolnego w Polsce i zapewni długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe. Pomoże chronić producentów rolnych przed stratami spowodowanymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, a tym samym utrzyma ich dochody na stabilnym poziomie. Wszystko bez nadmiernego zakłócania konkurencji” – poinformowała Margrethe VESTAGER, wiceprzewodnicząca Komisji Eeupejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać