8328128349_e38cf4d614_o

Prof. Wojciech Roszkowski Kawalerem Orderu Orła Białego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Wybitny polski historyk, prof. Wojciech Roszkowski, uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

Prof. Wojciech Roszkowski jest autorem wznawianych publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, a także nagradzanej książkiRoztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.

Współtworzyl „Opowiadamy Polskę Światu” – kampanię promocji historii Polski w najważniejszych tytułach prasy światowej w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej – projekt Instytutu Nowych Mediów.

Prof. Wojciech Roszkowski to autor (początkowo pod pseudonimem Andrzej Albert) publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, wydawanych w wersjach jedno-, trzy- i siedmiotomowej. Jest również autorem książki Półwiecze, będącej syntezą historii politycznej świata po 1945 oraz cyklu podręczników do historii napisanych wspólnie z Anną Radziwiłł. W 2016 ukazała się trzytomowa książka Świat Chrystusa, w której Wojciech Roszkowski zajął się czasami starożytnymi. Jak sam wskazał, praca nad tą publikacją zajęła mu blisko 50 lat. W 2020 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za jego książkę Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej przyznał jemu oraz Wydawnictwu Biały Kruk nagrodę specjalną dla najlepszej publikacji dekady z zakresu nauk humanistycznych.

Order Orła Białego nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r.

W okresie międzywojennym nadany został 24 obywatelom polskim i 87 cudzoziemcom (w tym 33 monarchom i prezydentom, 10 premierom, 12 członkom rodzin panujących, 15 ministrom). Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowione zostało w kraju po wejściu w życie ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. Pierwsze wnioski o nadanie Orderu Orła Białego przedstawiła Prezydentowi Tymczasowa Rada Orderu, składająca się z Marszałka Sejmu jako jej przewodniczącego, Marszałka Senatu i Prezesa Rady Ministrów. Na wniosek Tymczasowej Rady w 1993 roku Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II.

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Orła Białego, jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać