27451179637_09d621bcb7_o-1535x1024

Prof. Marcin Piątkowski, prof. Mariana Mazzucato oraz prof. Alessandra Smerilli (FMA) o odbudowie gospodarczej po pandemii w miesięczniku „Wszystko Co Najważniejsze”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prof. Marcin Piątkowski, prof. Mariana Mazzucato oraz prof. Alessandra Smerilli (FMA) wskazują kierunki odbudowy gospodarczej po pandemii w 30. numerze „Wszystko Co Najważniejsze”, dostępnym w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Marcin Piątkowski, ekonomista, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, autor „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”. W swoim artykule zatytułowanym „Złoty wiek będzie trwał” prognozuje, że: „Polska może dogonić poziom dochodów bogatszych krajów Zachodu. Polska przegoniła już poziom dochodu Grecji i zaraz przegoni Portugalię, ale do końca 2030 roku ma szansę dogonić również poziom Włoch i Hiszpanii. Trzydzieści lat temu nikt by się tego nie spodziewał”. Profesor uważa, że Polska jest przykładem ogromnego cudu gospodarczego. Mało tego – przez pandemię nie straciła pozycji lidera, ale nadgoniła dystans do Europy Zachodniej.

Prof. Marcin Piątkowski jest przekonany, że złoty wiek Polski trwa teraz, a nie – wbrew pozorom – wtedy, gdy nasz kraj miał największą powierzchnię w historii. Przedstawia także swój autorski pomysł na utrzymanie tego złotego wieku. Jest to zasada 5i.

Prof. Mariana Mazzucato w artykule „Kruchość kapitalizmu” uważa, że „kryzys COVID-19 przyspiesza restrukturyzację kapitalizmu”. Profesor dodaje także: „Globalny, multilateralny system skonstruowany z wielkim wysiłkiem po zakończeniu II wojny światowej oraz liberalne wartości, które system ten reprezentuje, znalazły się w bezprecedensowym kryzysie i wspólne poszukiwanie rozwiązań”.

Z kolei prof. Alessandra Smerilli ze Zgromadzenia FMA – Sióstr Salezjanek w artykule pt. „Dona ekonomia” dzieli się poglądem, że kobieca perspektywa jest niezbędna przy funkcjonowaniu gospodarek. „Współczesne nauki ekonomiczne zostały zbudowane w całości po męsku. Nie mogło być inaczej w czasach, w których kształtowała się ekonomia jako autonomiczna nauka, czyli pod koniec XVII wieku” – czytamy.

To i więcej można przeczytać w najnowszym numerze, do kupienia w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać