IMG_1624

Prof. Andrzej Nowak, historyk i jeden z najwybitniejszych sowietologów w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
„Neoimperialny projekt Putina” to tekst, w którym jeden z najwybitniejszych polskich historyków i sowietologów, Kawaler Orderu Orła Białego, profesor Andrzej Nowak, przybliża koncept prowadzenia polityki przez Władimira Putina – polityki w duchu XIX-wiecznego „koncernu mocarstw”. Artykuł ukazał się w 30. numerze „Wszystko Co Najważniejsze”, dostępnym w sklepach Empik oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.
Ryc.Fabien Clairefond

Według profesora Nowaka, „myślenie kategoriami geopolityczno-historycznymi, w których wspólnym mianownikiem są imperialna przeszłość i mentalność elit tych krajów, to bardzo ważne narzędzie wykorzystywane przez Rosję do narzucania w relacjach z Zachodem swojego języka.”

– Rosja wie, że świat układają dzisiaj inne państwa, ale jej siłą jest słabość swoich przeciwników. Logika funkcjonowania obecnych elit intelektualnych łączy w sobie dziedzictwo Rosji sowieckiej z tradycjami carskimi – czytamy w artykule prof. Nowaka.

Ale czy takie działanie pozwoli Rosji na powrót do statusu jednej z dwóch supermocarstw na świecie? Na czym polega sukces Rosji? Co w tej chwili robi Zachód i jakie zdanie na temat tego mają Rosjanie?

Profesor Nowak w najnowszym numerze udziela odpowiedzi na te pytania i wskazuje, że „współczesna Rosja nie dokonuje postępów tam, gdzie napotyka opór. To dlatego na Dalekim Wschodzie Rosja jest w defensywie, z każdym rokiem staje się coraz bardziej zależna od Chin. Nie jest w stanie dokonać także istotnych postępów w relacjach ze światem muzułmańskim”.

Oprócz prof. Nowaka, w części poświęconej Rosji piszą także Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Nicolas Tenzer – prezez wpływowego francuskiego ośrodka Centre d’étude et de réflexion pour l’action politique (CERAP) i Keir Giles z Chatham House, który ostrzega przed zbliżającymi manewrami Zapad. W miesięczniku poruszono także tematy cancel culture, nowego polskiego ładu i dorobku Stanisława Lema. To i więcej w najnowszym numerze, który można kupić w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać