FcDQ_myXwAImJot

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Afryce i rozmowy o dostawach surowców energetycznych do Polski

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Afryce Zachodniej odwiedza trzy państwa, Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal.

We wtorek, pierwszym przystankiem Prezydenta była Nigeria. To pierwsza oficjalna wizyta w Nigerii od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych 60. lat temu. Tematem wszystkich rozmów w Afryce Zachodniej są dostawy surowców energetycznych do Polski, kryzysu żywnościowego, a także propagandy płynącej z Kremla.

Podczas wtorkowej wizyty w Abudży, stolicy Nigerii, Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Muhammadu Buharim.

Prezydent Duda przekazał, że polska gospodarka może zaoferować nigeryjskim partnerom produkty, które do tej pory były importowane do Nigerii z Rosji czy Chin. Podczas spotkania podpisano memorandum o współpracy obu krajów w zakresie rolnictwa.

„Z punktu widzenia energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy gazu LNG oraz ropy naftowej do Polski i Unii Europejskiej z Nigerii. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce. Pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, do gazoportu polskiego, a także import ropy naftowej przez Lotos miały już miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać. Chcielibyśmy, aby dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, a na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych” – mówił Prezydent Duda.

Z kolei dziś rano, Prezydent przybył do Wybrzeża Kości Słoniowej, skąd w czwartek, uda się do stolicy Senegalu – Dakaru, na rozmowy z prezydentem Macky Sallem. Podczas wizyty prezydentowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać