Eu_zWKdXYAM2HiM

Premier w Sejmie: „Opozycyjne kłamstwo VAT-owskie”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
– Dane Komisji Europejskiej sprzed kilku dni na temat stabilności finansów publicznych wskazują, że wśród 27 państw członkowskich Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich parametrach ma pozytywne oceny – powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał „Media i część opozycji postanowiły zaatakować nie tylko rząd, ale przede wszystkim pewien etos naprawy państwa i naprawy instytucji. W ciągu tylko 2017 roku – ściągalność podatku VAT wzrosła o 30 mld zł.”
Reklama

– Bardzo wyraźnie widać było to, że część mediów, kierowanych z zagranicy, należących do zagranicy, wraz z częścią opozycji (…) Postanowili raz jeszcze posłużyć się opozycyjnym kłamstwem VAT-owskim. Postanowili pokazać, że to w czasach Platformy Obywatelskiej cokolwiek dobrego się tutaj działo a my nie naprawiliśmy finansów publicznych państwa – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w roku 2015, ostatnim roku rządzenia Platformy Obywatelskiej wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł, podczas gdy w roku 2020 wzrosły one do 184 mld zł. – Z VAT-u przeznaczamy środki m.in. na rozwój dróg, szkół, na wyprawkę szkolną oraz “500+” (…) – Za czasów Platformy Obywatelskiej Polska traciła dziennie od 50 do 100 mln zł z podatku VAT. Za ich czasów dawano przyzwolenie dla złodziejstwa przy podatku VAT. – powiedział Morawiecki.

– Wy, drodzy rodacy, podwyżką podatków VAT zasilaliście nolens volens mafie vatowskie, a my przez pogonienie mafii vatowskich zasililiśmy polskie rodziny w te środki. To jest niestety ta stara prawda, o której pisał Mario Puzo, że bandyci w białych kołnierzykach potrafią więcej ukraść, więcej złego zrobić niż tysiąc facetów z pistoletami. Tak było w czasach PO. Bandyci w białych kołnierzykach z teczką kradli na potęgę podatek VAT – mówił szef rządu w Sejmie.

– To tak, jakby mieć rozwinięty baner z napisem: zapraszamy wszystkie mafie – dodał Morawiecki.

Premier Morawiecki powiedział, że dzisiaj z prośbą o radę do polskiego rządu przychodzą przedstawiciele innych państw członkowskich UE. – Pokazujemy jak radzimy sobie z tym problemem naszym przyjaciołom czeskim, słowackim, estońskim, węgierskim. Minister finansów przedstawia dane w Paryżu, na Sorbonie wykłady, tutaj przychodzą do nas instytucje międzynarodowe i proszą byśmy pokazali jak to zrobiliśmy – wymieniał premier.

– Instytucje międzynarodowe pytają nas, jak do tego doprowadziliśmy. Wdrożyliśmy odpowiednie instrumenty i dokonaliśmy głębokiej reorganizacji struktur. Takie jak: pakiet paliwowy, weryfikacja przepływu na rachunkach klientów, split payment i przebudowa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Stanęliśmy po stronie przedsiębiorców i rozprawiliśmy się z mafiami vatowskimi. Odbudowaliśmy także elementarną konkurencyjność na rynku. W ciągu pięciu lat wpływy z VAT urosły o blisko 48 proc., licząc z rokiem 2020, tj. rokiem kryzysu stulecia. Dochody z podatku CIT wzrosły o ponad 54 proc., a z PIT – powyżej 46 proc.

– Dziś, stosując uczciwą politykę fiskalną, można doprowadzić do tego, że Polska – korzystając z danych Komisji Europejskiej – jest wśród krajów, które najszybciej likwidują lukę w VAT – powiedział Morawiecki, dodając „Wierzymy, że wartość państwa polskiego jest wartością nadrzędną i należy do dobra wspólnego (…) – Będziemy dalej naprawiali państwo, bo wierzymy w to, że Polska – która jest silna, solidarna i należąca do całego narodu – musi być sprawnym państwem dla realizacji swoich interesów. I tak się stanie.

 

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama