polish-flag-gb45d1470e_1920

Premier Morawiecki: pamięć o stanie wojennym jest ważna nie tylko dla historii, ale i współczesności

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono stan wojenny decyzją władz pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. W wyniku zamachu stanu zginęło co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podczas uroczystości podkreślał, że „pamięć o ofiarach stanu wojennego, pamięć o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności”. Jak dodał „stan wojenny to nie tylko dziesiątki tysięcy aresztowanych, internowanych, bitych, poniżanych, ale to także ponad 100 osób zamordowanych, to także o wiele więcej ofiar, które zginęły z rąk tzw. nieznanych sprawców, sprawców, których nigdy nie wykryto”. W 41. Rocznicę wybuchu stanu wojennego, Sejm RP minutą ciszy uczcił pamięć ofiar. Oddał hołd „wszystkim ofiarom stanu wojennego walczącym o wolność i solidarność”.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 media transmitowały przemówienie gen. Jaruzelskiego, I sekretarza KC PZPR, szefa rządu i MON. Jaruzelski uzasadniając wprowadzenie stanu wojennego, mówił „ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”. Internowano wtedy 10 tys. osób. Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać