FOmqCrUWUAEanI5

Premier Morawiecki: ogłaszamy tarczę antyputinowską

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
– Na trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy Tarczy Antyputinowskiej, która ma chronić polskie rodziny przed skutkami wojny na Ukrainie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w czwartek, 24 marca. – To są trudne czasy i w związku z tym przygotowujemy kolejne elementy Tarczy Antyputinowskiej, która ma przynajmniej częściowo chronić polskie rodziny przed skutkami wojny, które są okrutne na Ukrainie, ale są też bardzo niedobre w Europie i w Polsce.
Reklama

Te czasy wymagają odważnych decyzji, my zaczęliśmy je podejmować już na początku roku – Tarcza Antyinflacyjna, obniżenie VAT na energię elektryczną, na paliwa, obniżenie podatków na gaz czy na energię cieplną – powiedział szef rządu.

Najważniejsze zmiany zapowiedziane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego to m.in.:  obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. Wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku linowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Bez zmian pozostaję kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł.

Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12%. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich. Zarówno emerytów czy osoby pracujące na umowie o pracę – zapowiedział premier Morawiecki. Oprócz tego do kwoty 8700 zł rozliczenia dla rozliczających się na stawce liniowej podatkowej, będzie można zaliczyć stawkę zdrowotną w koszty. Spełniamy tu postulat przedsiębiorców. Zakładamy możliwość pełnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem – dodał szef rządu.

Kończymy z takim rozwiązaniem, które było krytykowane przez księgowych i wielu ludzi – ulga dla klasy średniej. Jeśli te rozwiązania spotkają się z dobrym przyjęciem, to od 1 lipca chcemy je wdrożyć i zrezygnować z ulgi dla klasy średniej.

Organizacje pożytku publicznego często przy takich zmianach martwią się, że nie otrzymają 1% podatku. Aby nie było straty dla tych organizacji, wprowadzimy mechanizm osłonowy.

Dziś Polska jest na ustach wszystkich z całego świata. Ta atmosfera zgody narodowej, walki o najwyższe wartości, o prawo do życia – dziś na Ukrainie, o prawo do wolności, o suwerenność niech będzie częścią naszego życia, także życia politycznego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać