f-16-fighting-falcon-gec15d7bf1_1920

Polskie myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy nad Morzem Bałtyckim

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polskie myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy IŁ-20 nad Morzem Bałtyckim – informuje Dowództwo Lotnicze NATO.

Dowództwo Lotnicze Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformowało, że para polskich myśliwców F-16, która odbywała lot treningowy nad Morzem Bałtyckim przechwyciła rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. „W trakcie misji zmieniono status na Alpha Scramble i F-16 otrzymały rozkaz przechwycenia nieznanego samolotu. Został zidentyfikowany jako rosyjski Ił-20, który nie poinformował o planach lotu i nie komunikował się z kontrolą ruchu lotniczego w czasie przelotu przez ruchliwą przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim” – napisano w komunikacie Dowództwa NATO.

„Była to pierwsza Alpha Scramble dla polskiego pododdziału ‚Orlik 10’ i doskonała okazja do potwierdzenia jednolitości procedur, gotowości operacyjnej pododdziału oraz jego współdziałania z innymi komponentami NATO” – przekazał jego dowódca podpułkownik Paweł Stajniak. „Misja została pomyślnie przeprowadzona zgodnie z zasadami Baltic Air Policing oraz innymi obowiązującymi przepisami” – dodał.

Od 2004 r. przestrzeń powietrzna nad Estonią, Łotwą i Litwą jest wspólnie patrolowana przez siły NATO w ramach operacji Air Policing, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym w przestrzeni powietrznej państw sojuszniczych informuje w komunikacie NATO.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać