robot-g84f21f5a7_1920

Polska wiceliderem Europy w patentowaniu wynalazków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw, które zgłaszają wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego. Nasz kraj uplasował się na drugim miejscu pod względem tempa zgłaszania wynalazków.
Reklama

Według danych polskiego Urzędu Patentowego dynamika zgłoszeń z naszego kraju za ubiegły rok jest na bardzo wysokim poziomie. Prezes Urzędu Patentowego Edyta Demby-Siwek powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że mowa jest aż o 13-procentowym wzroście, co plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

„Bardzo nas to cieszy i liczymy, że będzie podobnie w następnych latach” – powiedziała prezes Urzędu Patentowego. Wyjaśniła, że zgłoszenia z Polski obejmują głównie obszar farmacji, transportu i technologii medycznych.

Prezes Urzędu Patentowego dodała, że duża liczba zgłoszeń do europejskiej instytucji, która daje ochronę prawną dla danego wynalazku, to oznaka coraz większej świadomości rodzimych firm. Edyta Demby-Siwek przypomniała, że zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego daje szerokie możliwości.

Produkt chroniony patentem pozwala na dominację na danym rynku. To wynalazca ma prawo do wyłącznego korzystania z danego rozwiązania i zarabiania na nim. Nikt inny nie może z naszego wynalazku korzystać bez naszej zgody. Europejski Urząd Patentowy zrzesza 38 państw. Opatentowanie danej technologii czy produktu w tej instytucji daje ochronę na rynkach wszystkich zrzeszonych w urzędzie krajów.

Wśród polskich produktów, które zostały zgłoszone do Europejskiego Urzędów Patentowego są między innymi półprzewodniki wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach precyzyjnych, które oparte są na wiedzy z zakresu fizyki ciał stałych. Jeden z polskich naukowców opracował półprzewodniki bazujące na azotkach metali grupy trzeciej, czyli galu, glinu i indu. Wynalazek uzyskał europejski patent ochronny.

Inny ze zgłoszonych produktów to implanty wspomagające kręgosłup. System powstał w Polsce i jest obecnie wykorzystywany przez wiele państw europejskich do przeprowadzania operacji na kręgosłup. W ubiegłym roku przeprowadzono 45 tysięcy operacji z użyciem polskich implantów.

Kolejnym z patentów jest dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny Triggo. Mikrosamochód dzięki zastosowaniu przedniej osi o zmiennym rozstawie kół, łączy cechy motocykla i samochodu. Zapewnia też łatwe poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast.

Lista jest długa i wszelkie prognozy świadczą, że w przyszłości ilość wynalazków opatentowanych przez Polaków będzie rosnąć.

foto: https://live.staticflickr.com/4910/45134624744_1fde83e00e_k.jpg

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać