A man waves a Turkish flag as he makes the nationalist grey wolf sign in front of the Hagia Sophia or Ayasofya-i Kebir Camii in Istanbul, Turkey, July 17, 2020.,Image: 544183014, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: MURAD SEZER / Reuters / Forum

Pierwsze od blisko 90 lat modlitwy w Hagii Sophii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Tysiące muzułmańskich wiernych udało się w piątek do Hagii Sophii, aby wziąć udział w pierwszych od 86 lat modlitwach w budynku, który niegdyś był jedną z najważniejszych katedr chrześcijaństwa, a następnie meczetem i muzeum.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma uczestniczyć w modlitwach inauguracyjnych wewnątrz budowli z VI wieku wraz z około 500 dygnitarzami. Zdaniem głowy państwa tureckiej republiki, przekształcenie Hagii Sophi w meczet jest „spełnieniem marzeń naszej młodzieży” zakorzenionej w tureckim ruchu islamskim.

Tysiące mężczyzn i kobiet, w tym wielu podróżujących z całej Turcji, wypełniło specjalnie wyznaczone, wydzielone obszary poza świątynią Hagia Sophia, aby wziąć udział w pierwszych modlitwach. Kilku ludzi nocowało w pobliżu budowli. Dziesiątki wiernych przedarło się przez jeden policyjny punkt kontrolny, aby dostać się do Hagi Sophii. Tureckie media podają, że zasady dystansu społecznego wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 zostały zignorowane.

Tymczasem przywódcy prawosławia w Grecji i Stanach Zjednoczonych obchodzą „dzień żałoby”. Odrzucając międzynarodową krytykę, Erdogan wydał dekret przekształcający historyczny budynek w meczet na początku tego miesiąca. Wcześniej turecki sąd najwyższy orzekł, że Hagia Sophia została nielegalnie przekształcona w muzeum ponad osiem dekad temu. Zabytek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, został od tego czasu przemianowany na „Wielki Meczet Hagia Sophia”.

Posunięcie to wywołało konsternację w Grecji, Stanach Zjednoczonych i wśród kościołów chrześcijańskich, które wezwały Erdogana do utrzymania budynku jako muzeum. Stanowiło to dotąd kulturowy ukłon w stronę wieloreligijnego dziedzictwa Stambułu i statusu obiektu jako symbolu jedności chrześcijan i muzułmanów. Papież Franciszek wyraził swój smutek z powodu działań tureckiej głowy państwa.

Zbudowana przez cesarza bizantyjskiego Justyniana w 537 roku Hagia Sophia została przekształcona w meczet w wyniku podboju Stambułu przez Turków w 1453 roku. Mustafa Kemal Ataturk, założycielski przywódca świeckiej republiki tureckiej, przekształcił budowlę w muzeum w 1934 roku. Chociaż aneks do Hagii Sophii, pawilonu sułtana, jest otwarty na modlitwy od lat 90., grupa religijna i nacjonalistyczna w Turcji od dawna postulowała przekształcenie prawie 1500-letniego budynku, który uważają za dziedzictwo osmańskiego sułtana Mehmeta, w meczet.

„To jest Hagia Sophia, która wyrywa się z łańcuchów niewoli. To było największe marzenie naszej młodości” – powiedział Erdogan cytowany przez Associated Press. „To była tęsknota naszego ludu”.

W sąsiedniej Grecji zabiły dzwony, a flagi obniżono do połowy, w proteście przeciwko decyzji o przekształceniu Hagii Sophii w meczet. Lider Greckiego Kościoła Prawosławnego, Archbishiop Ieronymos, odprawi specjalne nabożeństwo w katedrze w Atenach w piątek. Czuwania organizują również kościoły w Atenach i Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji. Historia i tradycje religijne przeważnie greckojęzycznego i prawosławnego Cesarstwa Bizantyjskiego pozostają silne w Grecji. Grecko-prawosławna archidiecezja w Nowym Jorku nazwała modlitwy inauguracyjne „kulturowym i duchowym sprzeniewierzeniem oraz pogwałceniem wszelkich standardów religijnej harmonii i wzajemnego szacunku”.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać