32466360681_c46beb3da6_3k

Papież potępia terroryzm i określa go jako próbę zaszczepienia podziałów między religiami

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niedawne ataki terrorystyczne w Wiedniu i Nicei są próbą podważenia międzywyznaniowego dialogu i współpracy, powiedział w środę papież Franciszek.

Podczas swojej cotygodniowej audiencji papież Franciszek powiedział, że w Europie szerzą się coraz bardziej okrutne formy terroryzmu, wspominając w szczególności o atakach w Austrii i Francji. Przywódca 1,3 miliarda katolików na świecie nazwał je „godnymi ubolewania wydarzeniami, które próbują podważyć, przemocą i nienawiścią, braterską współpracę między religiami”. W Wiedniu napastnik rozpoczął w poniedziałek strzelaninę, zabijając cztery osoby i raniąc ponad 20 w ataku, za który odpowiedzialność zadeklarowało Państwo Islamskie. Cztery dni wcześniej inny mężczyzna zabił trzy osoby w kościele w Nicei, co prezydent Francji Emmanuel Macron określił jako „terrorystyczny, islamistyczny atak”.

Papieska audiencja, która odbyła się w środę, była pierwszą od dwóch miesięcy bez udziału publiczności, ze względu na zaostrzone środki ostrożności przeciwko koronawirusowi. W swoich uwagach wprowadzających papież wezwał ludzi słuchających wideokonferencji, aby byli „bardzo ostrożni” w przestrzeganiu zasad antywirusowych ustalonych przez polityków i władze zdrowotne. Obecnych było około 10 księży, wszyscy siedzący i zdystansowani.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać