Vatican Media

Papież Franciszek spotkał się z przywódcą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, papieżem Tawadrosem II

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódca Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego (głównie obejmujący Egipt), papież Tawadros II, przybył w środę z czterodniową wizytą do Watykanu. Wizyta odbywa się w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI z patriarchą Shenoudą III w maju 1973 r.
Reklama

Wizyta Tawadros II rozpoczęła się od uczestnictwa w cotygodniowej audiencji środowej organizowanej przez Franciszka. Papież Tawadros II wskazał na zaangażowanie stron „na rzecz rosnącej przyjaźni między koptyjskim Kościołem prawosławnym i katolickim”. Obaj przywódcy wyrazili pragnienie dalszego zacieśniania współpracy i wspólnego angażowania się w głoszenie Ewangelii. Modlili się również o pokój dla całego świata.Jest to już trzecie spotkanie Franciszka i Tawadrosa II. Franciszek przypomniał, że Tawadros przybył po raz pierwszy do Rzymu 10 maja 2013 r. Od tego czasu 10. maja obchodzony jest „Dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej”. Przywódcy spotkali się też w czasie podróży Franciszka do Egiptu w 2017 roku.

Koptowie są największą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i liczą co najmniej 10 milionów osób, wyznawcy zamieszkują głównie Egipt. Koptowie stali się celem serii ataków na tle religijnym po tym, jak wojsko w 2013 r. obaliło islamistycznego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego. Takie ataki koncentrowały się głównie na odległych wioskach w południowym Egipcie.

Oprac. KR

 

foto: Vatican Media

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać