Vatican Media

Papież Franciszek spotkał się z przywódcą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, papieżem Tawadrosem II

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przywódca Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego (głównie obejmujący Egipt), papież Tawadros II, przybył w środę z czterodniową wizytą do Watykanu. Wizyta odbywa się w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI z patriarchą Shenoudą III w maju 1973 r.
Wizyta Tawadros II rozpoczęła się od uczestnictwa w cotygodniowej audiencji środowej organizowanej przez Franciszka. Papież Tawadros II wskazał na zaangażowanie stron „na rzecz rosnącej przyjaźni między koptyjskim Kościołem prawosławnym i katolickim”. Obaj przywódcy wyrazili pragnienie dalszego zacieśniania współpracy i wspólnego angażowania się w głoszenie Ewangelii. Modlili się również o pokój dla całego świata.Jest to już trzecie spotkanie Franciszka i Tawadrosa II. Franciszek przypomniał, że Tawadros przybył po raz pierwszy do Rzymu 10 maja 2013 r. Od tego czasu 10. maja obchodzony jest „Dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej”. Przywódcy spotkali się też w czasie podróży Franciszka do Egiptu w 2017 roku.

Koptowie są największą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i liczą co najmniej 10 milionów osób, wyznawcy zamieszkują głównie Egipt. Koptowie stali się celem serii ataków na tle religijnym po tym, jak wojsko w 2013 r. obaliło islamistycznego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego. Takie ataki koncentrowały się głównie na odległych wioskach w południowym Egipcie.

Oprac. KR

 

foto: Vatican Media

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać