istockphoto-114428823-170667a

Oskarżenia w stronę Rosji podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ było pełne emocji. Przewodniczący Rady Europejskiej oskarżył Rosję o wywołanie światowego kryzysu żywnościowego poprzez blokadę ukraińskich portów i kradzież zboża. Kiedy Charles Michel wypowiadał te słowa podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku ambasador Rosji Wasilij Nebenzia opuścił salę obrad. Moskwa odpiera zarzuty o blokowanie eksportu z ukraińskich portów i mówi, że powodem są unijne sankcje.

Stekiem bzdur nazwał twierdzenia Rosji przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel podkreślał, że Unia nie nałożyła żadnych sankcji na rosyjski sektor rolny i że restrykcje w sektorze transportowym nie wykraczają poza europejskie granice.

„To rosyjskie czołgi, bomby i miny uniemożliwiają Ukrainie sianie i zbieranie plonów. Kreml wziął też na cel magazyny i kradnie zboża na zajętych terenach, zrzucając przy tym winę na innych. To zachowanie tchórzliwe i czysta, prosta propaganda” – mówił szef Rady Europejskiej, zwracając się do opuszczającego obrady rosyjskiego ambasadora.

„Może pan wyjść z sali, bo łatwiej jest nie słuchać prawdy panie ambasadorze” – powiedział Charles Michel i podkreślił, że wyłączną odpowiedzialność za kryzys żywnościowy ponosi Rosja.

Podczas posiedzenia stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Krzysztof Szczerski, zapewnił, że Polska podejmuje daleko idące wysiłki, by zapobiec przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną na Ukrainie. Szczerski wystąpił na poświęconemu tej kwestii posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ.

Krzysztof Szczerski powiedział, że ukraińscy cywile, a w szczególności kobiety i dzieci, stali się celem nie tylko rosyjskich rakiet i bomb, ale także cynicznych i bezlitosnych przemytników ludzi i przestępców seksualnych. Ambasador RP przy ONZ zapewnił, że Polska robi bardzo wiele by temu zapobiec.

„Polska straż graniczna i policja wdrożyły liczne procedury mające na celu zapobieganie i łagodzenie tych skutków, w tym specjalistyczne i uświadamiające szkolenia dla funkcjonariuszy, a także kampanie informacyjne dla obecnych i potencjalnych ofiar” – podkreślił.

Krzysztof Szczerski dodał, że Polska podejmuje te działania w sposób niedyskryminacyjny, zgodnie z przepisami unijnymi i międzynarodowymi.

„Wszystkie zgłoszone incydenty podlegają szybkiej weryfikacji. Ulotki informacyjne w języku polskim, angielskim i ukraińskim są szeroko rozpowszechniane wśród uchodźców, samorządów, organizacji pozarządowych, mediów oraz w Internecie”- powiedział.

Ambasador przypomniał, że ukraińscy uchodźcy w Polsce uzyskują prawo do legalnej pracy, edukacji, służby zdrowia oraz świadczeń socjalnych. Szczerski mówił też o konieczności ukarania sprawców przestępstw i zbrodni na Ukrainie.

 

foto: https://media.istockphoto.com/photos/united-nations-picture-id114428823?b=1&k=20&m=114428823&s=170667a&w=0&h=LP8I2aPsbNJfJPLSEUbsWuKbG3dT8Bc3TpxRDFmWGPQ=

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać