14 juillet

Obchody święta narodowego we Francji. W hołdzie bohaterom czasu pandemii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Obchody 14 lipca będą w tym roku hołdem dla bohaterów ostatnich miesięcy: wojsk, lekarzy i cywili którzy walczyli przeciw pandemii COVID-19..

Święto narodowe Francji upamiętniające zdobycie Bastylii i rozpoczęcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej w tym roku obchodzone będzie w sposób ograniczony z powodu koronawirusa. Defilada na Placu Concorde (zamiast jak co roku na Polach Elizejskich) i pokaz sztucznych ogni odbędą się bez publiczności. W defiladzie udział weźmie 2000 wojskowych. Przygotowany jest również pokaz lotniczy.

Obchody 14 lipca skupią się na docenieniu tych, którzy przez ostatnie miesiące walczyli z epidemią. Na trybunie honorowej zasiądą kasjerzy, pracownicy służb oczyszczania miasta i wszyscy ci, dzięki którym kraj funkcjonował mimo kryzysu zdrowia publicznego. Ceremonia wojskowa będzie poświęcona udziałowi francuskiej armii w walce przeciw pandemii, w ramach akcji Résilience.

Ponieważ wschodnie regiony Francji ucierpiały podczas pandemii najbardziej, jako delegacja zagraniczna zaproszeni zostali ministrowie zdrowia z Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii i Austrii, a więc krajów, które przyjęły do swoich szpitali łącznie 161 pacjentów z Francji.

W trakcie tegorocznych obchodów święta narodowego zostanie także uczczona pamięć generała de Gaulle’a, z okazji 50 rocznicy jego śmierci, 130 rocznicy urodzin i 80 rocznicy apelu 18 czerwca 1940.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Frédéric BILLET: Niezwyczajne święto 14 lipca

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać