Według danych UE prognoza gospodarcza z lata 2022 (przejściowa) przewiduje, że gospodarka UE wzrośnie o 2,7% w 2022 r. i o 1,5% w 2023 r.
Wzrost w strefie euro wyniesie 2,6% w 2022 r. i zmaleje do 1,4% w 2023 r.
Średnia roczna inflacja osiągnie w 2022 r. najwyższy poziom w historii, wynosząc 7,6% w strefie euro i 8,3 % w UE, po czym w 2023 r. zmniejszy się do odpowiednio 4,0 % i 4,6 %.
Według prognozy KE średnia roczna inflacja w 2022 r. dla Polski wyniesie 12,2%. i zmaleje w 2023 r. do 9%. Tymczasem wzrost gospodarczy w 2022 r. wyniesie 5,2% a w 2023 r. spadnie do 1,5%.
Wojna obniża perspektywy wzrostu
Wiele z negatywnych zagrożeń towarzyszących prognozie z wiosny 2022 r. zmaterializowało się – twierdzi KE. Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła presję na ceny energii i towarów spożywczych. Podsycają one globalną presję inflacyjną, osłabiając siłę nabywczą gospodarstw domowych i wywołując szybszą niż wcześniej zakładano reakcję polityki pieniężnej. Trwające spowolnienie wzrostu w USA potęguje negatywne skutki gospodarcze surowej polityki Chin „zero-COVID”.
Gospodarka UE pozostaje szczególnie wrażliwa na zmiany na rynkach energetycznych ze względu na jej dużą zależność od rosyjskich paliw kopalnych, a słabnący globalny wzrost gospodarczy zmniejsza popyt zewnętrzny – podaje Komisja Europejska.
W 2023 r. oczekuje się, że kwartalny wzrost gospodarczy nabierze tempa dzięki prężnemu rynkowi pracy, umiarkowanej inflacji, wsparciu z instrumentu na rzecz naprawy gospodarczej i odporności oraz wciąż dużej nadwyżce oszczędności.
Rekordowo wysoka inflacja ma osłabnąć w 2023 r.
Inflacja zasadnicza do czerwca osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ ceny energii i żywności nadal rosły, a presja cenowa rozszerzyła się na usługi i inne towary. W strefie euro inflacja wzrosła silnie w drugim kwartale 2022 r., z 7,4% w marcu (r/r) do nowego rekordowego poziomu 8,6% w czerwcu. W UE wzrost ten był jeszcze bardziej wyraźny – inflacja skoczyła o cały punkt procentowy, z 7,8% w marcu do 8,8% w maju.
Prognoza inflacji została znacznie skorygowana w górę w porównaniu z prognozą wiosenną. Oprócz silnego wzrostu cen w drugim kwartale, dalszy wzrost cen gazu w Europie ma przełożyć się na konsumentów również poprzez ceny energii elektrycznej. Przewiduje się, że w trzecim kwartale 2022 r. inflacja osiągnie szczytowy poziom 8,4 proc. rok do roku w strefie euro, a następnie będzie stale spadać i w ostatnim kwartale 2023 r. spadnie poniżej 3 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE, w miarę zanikania presji związanej z ograniczeniami podaży i cenami surowców.
Ryzyko pozostaje wysokie i zależy od wojny
Ryzyko dla prognozy aktywności gospodarczej i inflacji jest silnie uzależnione od rozwoju wojny, a w szczególności jej implikacji dla dostaw gazu do Europy.
Kolejne podwyżki cen gazu mogłyby jeszcze bardziej podnieść inflację i stłumić wzrost. Efekty drugiej rundy mogłyby z kolei wzmocnić siły inflacyjne i doprowadzić do ostrzejszego zaostrzenia warunków finansowych, co nie tylko wpłynęłoby na wzrost, ale także wiązałoby się z podwyższonym ryzykiem dla stabilności finansowej. Nie można wykluczyć, że powracająca pandemia w UE spowoduje ponowne zakłócenia w gospodarce.