analysis-g5d8b2fd29_1920

Nowe prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej. Roczna inflacja najwyższa w historii i prognozowany spadek wzrostu gospodarczego Polski w 2023 roku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Inwazja Rosji na Ukrainę nadal negatywnie wpływa na gospodarkę UE, wprowadzając ją na ścieżkę niższego wzrostu i wyższej inflacji w porównaniu z wiosenną prognozą – czytamy w informacji Komisji Europejskiej na temat predykcji inflacji i wzrostu gospodarczego dla UE.
Reklama

Według danych UE prognoza gospodarcza z lata 2022 (przejściowa) przewiduje, że gospodarka UE wzrośnie o 2,7% w 2022 r. i o 1,5% w 2023 r.

Wzrost w strefie euro wyniesie 2,6% w 2022 r. i zmaleje do 1,4% w 2023 r.

Średnia roczna inflacja osiągnie w 2022 r. najwyższy poziom w historii, wynosząc 7,6% w strefie euro i 8,3 % w UE, po czym w 2023 r. zmniejszy się do odpowiednio 4,0 % i 4,6 %.

Według prognozy KE średnia roczna inflacja w 2022 r. dla Polski wyniesie 12,2%. i zmaleje w 2023 r. do 9%. Tymczasem wzrost gospodarczy w 2022 r. wyniesie 5,2% a w 2023 r. spadnie do 1,5%.

Wojna obniża perspektywy wzrostu

Wiele z negatywnych zagrożeń towarzyszących prognozie z wiosny 2022 r. zmaterializowało się – twierdzi KE. Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła presję na ceny energii i towarów spożywczych. Podsycają one globalną presję inflacyjną, osłabiając siłę nabywczą gospodarstw domowych i wywołując szybszą niż wcześniej zakładano reakcję polityki pieniężnej. Trwające spowolnienie wzrostu w USA potęguje negatywne skutki gospodarcze surowej polityki Chin „zero-COVID”.

Gospodarka UE pozostaje szczególnie wrażliwa na zmiany na rynkach energetycznych ze względu na jej dużą zależność od rosyjskich paliw kopalnych, a słabnący globalny wzrost gospodarczy zmniejsza popyt zewnętrzny – podaje Komisja Europejska.

W 2023 r. oczekuje się, że kwartalny wzrost gospodarczy nabierze tempa dzięki prężnemu rynkowi pracy, umiarkowanej inflacji, wsparciu z instrumentu na rzecz naprawy gospodarczej i odporności oraz wciąż dużej nadwyżce oszczędności.

Rekordowo wysoka inflacja ma osłabnąć w 2023 r.

Inflacja zasadnicza do czerwca osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ ceny energii i żywności nadal rosły, a presja cenowa rozszerzyła się na usługi i inne towary. W strefie euro inflacja wzrosła silnie w drugim kwartale 2022 r., z 7,4% w marcu (r/r) do nowego rekordowego poziomu 8,6% w czerwcu. W UE wzrost ten był jeszcze bardziej wyraźny – inflacja skoczyła o cały punkt procentowy, z 7,8% w marcu do 8,8% w maju.

Prognoza inflacji została znacznie skorygowana w górę w porównaniu z prognozą wiosenną. Oprócz silnego wzrostu cen w drugim kwartale, dalszy wzrost cen gazu w Europie ma przełożyć się na konsumentów również poprzez ceny energii elektrycznej. Przewiduje się, że w trzecim kwartale 2022 r. inflacja osiągnie szczytowy poziom 8,4 proc. rok do roku w strefie euro, a następnie będzie stale spadać i w ostatnim kwartale 2023 r. spadnie poniżej 3 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE, w miarę zanikania presji związanej z ograniczeniami podaży i cenami surowców.

Ryzyko pozostaje wysokie i zależy od wojny

Ryzyko dla prognozy aktywności gospodarczej i inflacji jest silnie uzależnione od rozwoju wojny, a w szczególności jej implikacji dla dostaw gazu do Europy.

Kolejne podwyżki cen gazu mogłyby jeszcze bardziej podnieść inflację i stłumić wzrost. Efekty drugiej rundy mogłyby z kolei wzmocnić siły inflacyjne i doprowadzić do ostrzejszego zaostrzenia warunków finansowych, co nie tylko wpłynęłoby na wzrost, ale także wiązałoby się z podwyższonym ryzykiem dla stabilności finansowej. Nie można wykluczyć, że powracająca pandemia w UE spowoduje ponowne zakłócenia w gospodarce.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać