chickens-4574489_960_720

Niemieccy naukowcy: W Europie panuje najgorsza w historii epidemia ptasiej grypy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według niemieckiego rządowego instytutu badawczego, w Europie panuje najgorsza w historii epidemia ptasiej grypy. W Polsce ogniska zakażenia występują m.in. na Śląsku oraz Warmii i Mazurach.
Reklama

Ogniska epidemii ptasiej grypy są najsilniejsze w Niemczech, z szybko wzrastającymi wskaźnikami zakażeń zmaga się także Holandia i Francja. Jak przekazali pracownicy laboratorium Krajowego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) w Dolnej Saksonii na jednej z farm wirusem zakażonych było około 9500 indyków. W Holandii natomiast kilka dni temu na jednej z farm w Den Ham w prowincji Overijssel z powodu zakażenia zabito 80 tys. brojlerów. Ognisko epidemii we Francji zostało wykryte w hodowli kaczek w departamencie Gers, w południowo zachodnim regionie kraju, który jest zdominowany przez hodowlę kaczek do produkcji foie gras.

Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz podaje, że w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 w Europie zlikwidowano około 22 miliony ptaków. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nowe ogniska zostały zgłoszone w Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Włoszech.

– Obecnie doświadczamy najsilniejszej epidemii ptasiej grypy w Niemczech i Europie – przekazał Instytut Friedricha Loefflera (FLI) i niemiecki Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt.

Z epidemią zmagają się także polskie gospodarstwa. Tylko w listopadzie polskie władze poinformowały o ponad 25 ogniskach. W ostatnich dniach nowe ogniska wykrywano  m.in. na Śląsku oraz Warmii i Mazurach. Epidemia może znacząco wpłynąć na produkcję mięsa drobiowego w całej Europie, którego Polska jest największym eksporterem (19% udziału w rynku).

Komisja Europejska informuje, że nowy sezon epidemiczny rozpoczął się w październiku 2021 r. wraz z wprowadzeniem wirusa HPAI (odpowiadającego za zachorowania na ptasią grypę) przez migrujące dzikie ptaki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać