spacex-693229_1280

NASA: Pierwsza „operacyjna” misja kosmiczna po 10 latach przygotowań

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Firma kosmiczna należąca do Elona Muska, SpaceX, wystrzeliła w niedzielę rakietę z czterema astronautami na pokładzie, podczas lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Była to pierwsza pełnoprawna misja NASA, wysyłająca załogę na orbitę na pokładzie prywatnego statku kosmicznego. Nowo zaprojektowana kapsuła SpaceX Crew Dragon, którą załoga nazwała Resilience, wystartowała na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9 o 19:27. czasu wschodniego (0027 GMT w poniedziałek) z Centrum Kosmicznego NASA im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie. Załoga Dragon będzie stopniowo podnosić swoją orbitę przez następne 27 godzin poprzez serię odpalania pokładowych silników strumieniowych, dając astronautom czas na zjedzenie gotowych obiadów i około ośmiu godzin na odpoczynek przed zadokowaniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o 23:00. w poniedziałek czasu wschodniego.

Załoga Resilience składa się z dowódcy – Mike’a Hopkins’a i dwóch innych astronautów NASA, pilota misji Victora Glovera i fizyka Shannona Walkera. Dołączył do nich japoński astronauta Soichi Noguchi, który odbył trzecią podróż w kosmos po wcześniejszym locie na amerykańskim wahadłowcu w 2005 roku i Sojuzie w 2009 roku.

Dowódca misji Mike Hopkins odpowiedział: „do wszystkich ludzi w NASA i SpaceX, pracując razem w tych trudnych czasach, zainspirowaliście naród na całym świecie”. „A teraz nadszedł czas, abyśmy wykonali swoją część, załoga 1 dla wszystkich” – powiedział Hopkins. Wiceprezydent Mike Pence był obecny na inauguracji i powiedział wcześniej, że za prezydenta Donalda Trumpa Ameryka „odnowiła nasze zobowiązanie do przewodzenia ludzkim eksploracjom kosmosu”.

NASA nazywa ten lot pierwszą misją „operacyjną” dla systemu rakietowego i załogi, nad którym pracowano 10 lat. Reprezentuje nową erę komercyjnie opracowanych statków kosmicznych – będących własnością i obsługiwanych przez prywatny podmiot zamiast NASA – do wysyłania Amerykanów na orbitę. Próbny lot SpaceX Crew Dragon w sierpniu, przewożący tylko dwóch astronautów do i ze stacji kosmicznej, oznaczał pierwszą ludzką misję kosmiczną NASA, która została wystrzelona z ziemi USA od dziewięciu lat, po zakończeniu programu promu kosmicznego w 2011 roku. W międzyczasie amerykańscy astronauci musieli korzystać z rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz.

NASA zakontraktowała SpaceX i Boeinga w 2014 roku w celu opracowania konkurencyjnych kapsuł kosmicznych mających na celu zastąpienie programu wahadłowców i uniezależnienie Stanów Zjednoczonych od rosyjskich rakiet w celu wysłania astronautów w kosmos. Wystrzelenie rakiety SpaceX w niedzielę było pierwszą z sześciu misji operacyjnych NASA.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać