gluck-3_2-992x656

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafia do amerykańskiej poetki Louise Gluck

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Amerykańska poetka Louise Gluck otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „swój niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną” – poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia.

Louise Gluck urodziła się 22 kwietnia 1943 r. w Nowym Jorku. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy, najnowszy – Faithful and Virtuous Night” (Giroux, 2014) zdobył National Book Award w kategorii „poezja”. Inne jej tomiki to m.in. „Poems 1962-2012”, „A Village Life: Poems”, „Averno”, „The Seven Ages”, „Vita Nova”, „October”.

Nagrody Nobla zostały nazwane na cześć wynalazcy dynamitu i biznesmena Alfreda Nobla i są przyznawane od 1901 roku za osiągnięcia w nauce, literaturze i pokoju zgodnie z jego wolą. Nagrody w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii zostały przyznane na początku tego tygodnia, a laureat nagrody pokojowej ma zostać ogłoszony w piątek. Od kilku lat nagroda literacka budzi kontrowersje. W 2019 roku Akademia wyłoniła dwóch zwycięzców po odroczeniu nagrody z 2018 roku w wyniku skandalu związanego z napaścią na tle seksualnym z udziałem męża jednego z jej członków. Tajna, 234-letnia Akademia ogłosiła później zmiany, które zapowiadała jako poprawiające przejrzystość procesu przyznawania nagród, natomiast jeden z ogłoszonych w zeszłym roku laureatów literatury, austriacki powieściopisarz i dramaturg Peter Handke, spotkał się z szeroką międzynarodową krytyką z powodu przedstawiania Serbii jako ofiary wojen bałkańskich lat 90. oraz udziału w pogrzebie przywódcy nacjonalistycznego siłacza Slobodana Milosevicia. Nagroda literacka z 2016 r. przyznana amerykańskiemu piosenkarzowi i autorowi tekstów Bobowi Dylanowi podzielała opinie co do tego, czy popularny muzyk powinien otrzymać nagrodę, która była w dużej mierze domeną powieściopisarzy i dramatopisarzy. Nagrodę Nobla za 2018 r. otrzymała Olga Tokarczuk.

Źródło: FRANCE 24
foto: Ill. Niklas Elmehed. © Nobel Media.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać