books-1245690_1920

Nagroda Goncourtów przyznana, w 48 godzin po otwarciu księgarni we Francji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji otrzymał Hervé Le Tellier za książkę „L’Anomalie”.

W poniedziałek 30 listopada jury ogłosiło zwycięzcę tegorocznej edycji Prix Goncourt, najważniejszej francuskiej nagrody literackiej. Otrzymał ją Hervé Le Tellier za książkę „L’Anomalie”. 

Hervé Le Tellier należy do grupy literackiej Oulipo, charakteryzującej się wykorzystywaniem w twórczości paradoksów języka francuskiego i gier słownych, a także opierania formy dzieła na prawach i wzorach matematycznych.

Zwycięska powieść, której akcja obudowana jest wobec trudnego do wyjaśnienia fenomenu, to jednocześnie powieść kryminalna, przygodowa i historia miłosna.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi wyjątkowo ogłoszenie wyników odbyło się przez video-konferencję a nie, jak w poprzednich latach, w restauracji Drouot.

Nagroda Goncourtów została przyznana później, niż początkowo zaplanowano. Zwykle przyznawana na początku listopada, w tym roku miała zostać ogłoszona dopiero po otwarciu księgarni, zamkniętych podczas lockdownu obowiązującego we Francji od końca października. Inne prestiżowe francuskie nagrody literackie (Grand Prix du Roman de l’Académie française, Prix Interallié…) również są w tym roku przyznawane dopiero po ogłoszeniu otwarcia księgarni. Organizatorzy zdecydowali się na przełożenie ogłoszenia zwycięskich książek głównie przez wzgląd na mniejsze księgarnie, bez tak rozwiniętej wysyłki internetowej jak w przypadku dużych sieci.

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać