IMG_1624

„Nadchodzi barbaria” w miesięczniku „Wszystko Co Najważniejsze”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prof. Marco Patricelli, Birgit Kelle i prof. Artur Andrzejuk to autorzy, którzy kontynuują rozpoczętą w poprzednim wydaniu dyskusję pod tytułem „Nadchodzi barbaria”. Artykuły dotyczące czekającej nas ery prymitywizmu ukazały się w 30. numerze „Wszystko Co Najważniejsze”, dostępnym w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Marco Patricelli, wybitny włoski historyk, wykładowca, autor licznych książek historycznych. W swoim artykule zatytułowanym „To Grecy i Rzymianie uczynili nas Europejczykami” wyraża uznanie dla antyku, pisząc: „mozaika europejska nie może i nie powinna nie uznawać dziedzictwa świata grecko-rzymskiego. Wszystko od Gibraltaru po Ural, przypomina o wielkim historycznym i kulturowym doświadczeniu śródziemnomorskim, bez którego nie mielibyśmy nawet nazwy „Europa”.

Prof. Particelli dodaje także: „miał rację polski pisarz Henryk Sienkiewicz, który dostrzegał wspólne korzenie Europejczyków i pisał, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny: tę, w której się urodził, i Włochy, będące spadkobiercą cywilizacji łacińskiej”.

Z kolei Birgit Kelle w artykule pt. „Kultura unieważniania wymyka się spod kontroli” pisze: „wolność mówienia jedynie tego, co nieszkodliwe, nie jest wolnością, o którą warto walczyć”. Dyskusję kończy artykuł prof. Artura Andrzejuka, „Permanentna obecność filozofii klasycznej”, w którym padają słowa: „nie da się uciec od używania intelektu. Są trzy kryteria rozumnego wyboru tego, co dobre, słuszne lub właściwe: sumienie, wiedza oraz mądrość, która mówi, jak tę wiedzę zastosować w konkretnej sytuacji”.

To i więcej można przeczytać w najnowszym numerze, do kupienia w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać