Krystsina_Tsimanouskaya_2019_Summer_Universiade,_brightened

MKOI wszczyna dochodzenie w sprawie białoruskiej olimpijki

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Kryscina Cimanouska, która odmówiła powrotu z Tokio na Białoruś, otrzymała polską wizę humanitarną i przyleci w środę do Warszawy. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) postanowił wszcząć dochodzenie w jej sprawie.

Białoruska sprinterka, Kryscina Cimanouska, chce ubiegać się o azyl polityczny w Polsce, po tym jak została odsunięta od udziału w Igrzyskach i zmuszona do wylotu na Białoruś. Ambasador RP w Japonii poinformował, że lekkoatletka pozostaje pod opieką polskich władz.

– Kryscina Cimanouska otrzymała już wizę humanitarną. W środę ma przylecieć do Warszawy – poinformował Dom Białoruski w Warszawie.

Wsparcie zaoferował premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał we wtorek ze sprinterką.

– Zapewniłem ją, że może liczyć na wsparcie i solidarność ze strony Polski. […] Pomoc lekkoatletce to ważny i potrzebny gest, również dlatego, by nagłośnić to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na arenie międzynarodowej. Polska nadal będzie aktywnie wspierała cały naród białoruski i prześladowanych opozycjonistów – oświadczył premier Morawiecki.

MKOI poinformował, że wszczyna śledztwo w sprawie odsunięcia olimpijski od startu w zawodach. Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams poinformował, że proces oczekuje na raport białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego, który ma zostać przedstawiony we wtorek.

Działania Białorusi spotkały się z międzynarodową krytyką.

– Reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki dążył do popełnienia kolejnego aktu ponadnarodowych represji: próby zmuszenia olimpijki Krysciny ​​Cimanouskiej do wyjazdu tylko za korzystanie z wolności słowa – skomentował amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

– Byłoby zaszczytem, ​​gdyby Europa udzieliła azylu politycznego białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej – powiedział francuski minister spraw europejskich, Clement Beaune.

Źródło: PAP, REUTERS
foto: Krystsina Tsimanouskaya 2019 Summer Universiade, FISUTV / Wikimedia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama