bill-3999326_1920

Metan z infrastruktury gazowej w Europie wycieka do atmosfery

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Metan, jeden z gazów najmocniej przyczyniających się do zmian klimatycznych, przedostaje się do atmosfery poprzez wycieki z infrastruktury kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego w 7 Europejskich krajach. Raport CATF mówi o 123 zaobserwowanych źródłach.
Reklama

Wykorzystując kamerę na podczerwień, organizacja non-profit – Clean Air Task Force (CATF) – odkryła wyciek metanu przedostający się do atmosfery w 123 kopalniach ropy naftowej i gazu ziemnego w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, Polsce i Rumunii. Badanie zostało przeprowadzone w 200 punktach.

– Ponad 90 proc. miejsc, które odwiedziliśmy w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce i Rumunii, emitowało metan, podczas gdy jego wskaźnik w Niemczech i Austrii był niższy – powiedział James Turitto z CATF.

Przyczyną wycieków mogą być pęknięcia w zbiornikach magazynowych, które – jak podaje agencja Reuters – stosunkowo łatwo naprawić lub świadoma wentylacja zbiorników, aby w ten sposób regulować ich ciśnienie. Żeby zapobiegać wyciekowi metanu, właściciele infrastruktur kopalnianych musieliby korzystać z technologii pomiarowych i ograniczających emisje – podaje Reuters, powołując się na ekspertów.

Obecnie UE nie reguluje emisji metanu w sektorze energetycznym. Firmy, w których zostały zaobserwowane wycieki, nie łamią więc prawa. UE ma jednak w tym roku zaproponować nowe przepisy, które zmuszą firmy naftowe i gazowe do monitorowania i raportowania emisji metanu, a także usprawnią wykrywanie i naprawę wycieków.

– Komisja Europejska wzywa firmy z sektora ropy naftowej, gazu i węgla do stworzenia solidniejszych programów wykrywania wycieków i naprawy w celu przygotowania nadchodzących wniosków legislacyjnych, które uczyniłyby takie programy obowiązkowymi – powiedziała Komisja Europejska w piśmie wystosowanym do spółek energetycznych w październiku.

Metan (CH4) to drugi najpowszechniejszy gaz cieplarniany generowany przez człowieka. Jego wpływ na ocieplenie jest większy nawet niż dwutlenku węgla (CO2). Przyczynia się on do globalnego ocieplenia, ponieważ zatrzymuje ciepło w atmosferze, gdzie zostaje około 12 lat. Ma większy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego od dwutlenku węgla (o 28 razy większy niż CO2). Na całym świecie wzrasta stężenie metanu w atmosferze. ONZ stwierdziła w kwietniu, że bez głębokich cięć emisji metanu w tej dekadzie, cel porozumienia paryskiego – jakim jest ograniczenie ocieplenia do 1,5°C– może się nie powieść.

Oprac. Karolina Rzeźnik

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać