Fot. Royal Family/twitter

Król Karol z wizytą we Francji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Król Karol przybył w środę do Francji na trzydniową wizytę państwową, podczas której ma odbyć dwustronne spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Rozmowy mają dotyczyć wojny na Ukrainie oraz kwestii migracji (co jest związane z intensywnym napływem migrantów na włoską wyspę Lampedusę z Tunezji). Jednym z najważniejszych punktów wizyty będzie środowa kolacja państwowa w Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego w obecności ponad 150 gości (w tym liderzy brytyjskiego i francuskiego biznesu, zajmujący się finansowaniem projektów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną). W czwartek natomiast Karol wygłosi przemówienie we francuskim Senacie. Wizyta „symbolizuje relacje przyjaźni i zaufania” między prezydentem Macronem i królem Karolem, ponieważ obaj „w przeszłości ściśle współpracowali w celu ochrony różnorodności biologicznej i walki z globalnym ociepleniem” – przekazała francuska prezydencja.

Król został przywitany na lotnisku przez premier Francji Élisabeth Borne. Razem udali się oni na ceremonię pod Łukiem Triumfalnym, gdzie spotkają się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Wizyta, jak i ceremonia z udziałem wojska, ma być symbolem „wspólnego upamiętnienia ofiar z przeszłości i wskazywać na trwałe dziedzictwo współpracy” Wielkiej Brytanii i Francji – czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Król Karol kończy wizytę we Francji w piątek. Równocześnie w piątek wizytę we Francji rozpoczyna papież Franciszek.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać