power-station-374097__340

Kraje UE zwracają się ku węglowi w wyniku kryzysu energetycznego spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Bruksela i organizacje pozarządowe wyraziły obawy, że kilka krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, powróci do używania węgla do produkcji energii, z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainie, która drastycznie wpłynęła na ceny energii.

„Musimy się upewnić, że wykorzystamy ten kryzys, by pójść naprzód i nie cofać się przed brudnymi paliwami kopalnymi” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorkowej konferencji prasowej.

„To cienka linia i nie jest przesądzone, czy obierzemy właściwy kierunek” – dodała.

Zmiana ta – będąca reakcją na to, że dynamicznie rozwijająca się Europa jest coraz bardziej pozbawiona rosyjskiego gazu i ropy – poważnie podważa szczytne ambicje UE, by stać się neutralną dla klimatu do 2050 roku.

Cel ten jest jednym z fundamentów polityki von der Leyen, stojącej na czele unijnej egzekutywy.

Niemcy, Austria i Holandia zapowiedziały, że złagodzą ograniczenia dla elektrowni węglowych po tym, jak rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił, że zmniejszy ilość gazu dostarczanego przez gazociąg Nord Stream do Niemiec.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział we wtorek, że zmniejszenie dostaw gazu do Europy jest „atakiem na nas” ze strony Moskwy.

Niemcy, największa gospodarka Europy i największy konsument energii w regionie, zapowiedziały, że nadal planują odejście od węgla w 2030 roku, jednak grupy ekologiczne są sceptyczne.

Powrót do węgla „to zły wybór”, który będzie miał konsekwencje strukturalne – powiedział Neil Makaroff z Climate Action Network, organizacji zrzeszającej takie grupy.

„Ryzyko polega na zastępowaniu jednego uzależnienia innym: importowanie kolumbijskiego lub australijskiego węgla, amerykańskiego lub katarskiego skroplonego gazu ziemnego w miejsce rosyjskich węglowodorów”.

Unia Europejska, w ramach sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę, stopniowo wprowadza zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy.

W polskim Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Wprowadza ona rozwiązania dla odbiorców niektórych paliw – jak węgiel kamienny, brykiet, pelet – zawierających co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Rano projektem zajęła się sejmowa komisja do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych. Przedstawiła go minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak mówiła, po wprowadzeniu embarga na sprowadzany z Rosji węgiel od 16. kwietnia konieczne jest zastąpienie go z innych kierunków.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać