port-1845350_1280

„Konflikt zbożowy”. Ukraina składa skargę na Polskę, Węgry i Słowację do WTO

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Rośnie napięcie dyplomatyczne na linii Warszawa-Kijów, które ma swoje podłoże w tzw. „konflikcie zbożowym”. We wtorek szefowa resortu gospodarki Ukrainy poinformowała, że skarga na Polskę, Słowacje i Węgry – w odpowiedzi na odmowę zniesienia zakazu na ukraińskie produkty rolne – została już złożona do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Dodatkowo ukraiński wiceminister gospodarki i handlu w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wskazał, że w ciagu najbliższych kilku dni Ukraina wprowadzi embargo na cebule, pomidory, kapustę i jabłka z Polski.

Sprawę zakazu tranzytu zboża skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych: „Otworzyliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy. Pracujemy nad zachowaniem szlaków ladowych. Co niepokojace, niektórzy w Europie odgrywaja solidarnosc w politycznym teatrze – zamieniajac zboze w thriller”.

Prezydent Polski Andrzej DUDA, odniósł się do sprawy w ONZ oraz w komentarzach dla zagranicznych mediów. „Nie możemy pozwolić na to, by ukraińskie zboże było sprzedawane na polskim rynku bez żadnej kontroli; to przykre, że nasi ukraińscy sąsiedzi nie chcą tego zrozumieć” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Bloomberga. „Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego; my pomagając jej, mamy prawo bronić się przed uczynieniem nam szkody – powiedział prezydent podczas sesji Zgromadzenia ONZ. Równocześnie prezydent podkreślił – w rozmowie z telewizją CNN – że „Zachodnie wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niewzruszone, ta pomoc jest gwarancją tego, że w przyszłości zapanuje pokój, a rosyjski imperializm zostanie pokonany.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać