09127c20-ca78-4fed-81cc-eed5c1a7a2b9

Komisja Europejska proponuje ograniczenie zużycia gazu o 15 proc.

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska powiedziała w środę krajom członkowskim, by ograniczyły zużycie gazu o 15 proc. do marca jako krok awaryjny po tym, jak prezydent Władimir Putin ostrzegł, że rosyjskie dostawy wysyłane gazociągiem Nord Stream do Europy mogą być dalej zmniejszone, a nawet wstrzymane.
Reklama

Dostawy przez gazociąg Nord Stream 1, który stanowi ponad jedną trzecią eksportu rosyjskiego gazu do UE, mają zostać wznowione w czwartek po 10-dniowej przerwie na coroczną konserwację. Jednak dostawy tą drogą zostały ograniczone jeszcze przed przerwą konserwacyjną w wyniku sporu o części objęte sankcjami, a teraz mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone, podczas gdy przepływy przez inne trasy również spadły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Komisja Europejska zaproponowała dobrowolny cel dla wszystkich państw UE, aby zmniejszyć zużycie gazu o 15% od sierpnia do marca, w porównaniu z ich średnim zużyciem w tym samym okresie w latach 2016-2021. „Rosja nas szantażuje. Rosja używa energii jako broni. I dlatego w każdym przypadku, czy to będzie częściowe, główne odcięcie rosyjskiego gazu, czy całkowite odcięcie rosyjskiego gazu, Europa musi być gotowa” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Propozycja Komisji umożliwiłaby Brukseli wprowadzenie obowiązku realizacji celu w sytuacji nadzwyczajnej, gdyby UE ogłosiła znaczne ryzyko poważnych niedoborów gazu.

Posunięcie, które wymaga poparcia państw UE, będzie omawiane w piątek, by ministrowie mogli je zatwierdzić 26 lipca. „Uważamy, że pełne zakłócenie jest prawdopodobne” – powiedział jeden z urzędników UE agencji Reuters. „Jeśli będziemy czekać, będzie to droższe i będzie oznaczało, że tańczymy do melodii Rosji”.

Państwa UE starają się zapewnić 80% zapełnienie magazynów do 1 listopada, z około 65% obecnie

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać