2020.05.06 Warszawa |  Szczyt Rady Europejskiej oraz Panstw Balkanow Zachodnich Fot: Krystian Maj/KPRM

Kolejne kraje chcą naśladować Polskę. Prośby o kopie rozwiązań walki z pandemią i utrzymania gospodarki

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

„Solidarność z innymi państwami naszego regionu jest dzisiaj kluczowa. Nasz partner z Inicjatywy Trójmorza – Rumunia – szuka optymalnych rozwiązań wyjścia z kryzysu i poprosił nas o podzielenie się rozwiązaniami polskich Tarcz: antykryzysowej i finansowej” – pisze premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

„Razem z szefem operatora Tarczy Finansowej Polski Fundusz RozwojuP awłem Borysem oraz przewodniczącym polsko-rumuńskiej Izby Handlowej Gheorghe Marian Cristescu zaprezentowaliśmy premierowi RO Ludovicowi Orbanowi, jego gabinetowi i rumuńskim instytucjom rozwoju zasady na jakich polskie firmy otrzymują szybkie i solidne wsparcie, które pozwala chronić miejsca pracy”

„Kilka miesięcy temu państwa na całym świecie stanęły przez dylematem: ratować społeczeństwo czy gospodarkę. Ale to jest fałszywy wybór. Bo nie ma gospodarki bez ludzi. Wiele rządów zastanawia się w jaki sposób odpowiednio pomoc firmom. Dla mnie od początku było jasne, jak bardzo istotny jest również czas reakcji – im szybciej firmy otrzymują wsparcie tym więcej z nich przetrwa bez szwanku” – pisze Morawiecki.

„Już 150 tysięcy polskich firm otrzymało konkretną pomoc – bez biurokracji, bez stania w kolejce, wprost na konto, z dnia na dzień. Państwo, przedsiębiorcy, banki, krajowe instytucje rozwoju – w momencie próby każdy dał z siebie maksimum.

Dotyczy to także działaności polskich inwestorów w Rumunii, którzy budują tamtejsza gospodarkę.
Dlatego szybka odbudowa gospodarek państw naszego regionu Europy to nasz wspólny cel.

Czekamy na warunki do kolejnych polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych – ostatni raz spotkaliśmy się we wrześniu 2019 w Bukareszcie – to dzięki takim spotkaniom najszybciej rozwijamy współpracę” – zauważa Morawiecki.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Transformacja wymuszona epidemią

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać