Johnson's_1st_cabinet_meeting

Johnson spodziewa się Brexitu bez porozumienia, chyba że UE dokona „fundamentalnej zmiany podejścia”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wielka Brytania opuści reżim regulacyjny bloku z końcem bieżącego roku bez kompleksowej umowy handlowej, „chyba że nastąpi jakaś fundamentalna zmiana podejścia” ze strony UE, powiedział brytyjski premier Boris Johnson dodając, że spodziewa się scenariusza braku porozumienia w świetle słabych postępów w rozmowach o umowie handlowej po Brexicie.
Reklama

„Doszedłem do wniosku, że powinniśmy przygotować się na 1 stycznia z ustaleniami bardziej podobnymi do australijskich, opartych na prostych zasadach globalnego wolnego handlu” – powiedział szef brytyjskiego rządu. Przywódcy Unii Europejskiej w czwartek nałożyli na Wielką Brytanię obowiązek odblokowania opóźnionych rozmów handlowych po Brexicie, wzywając Londyn do „podjęcia niezbędnych kroków”. W pisemnym dokumencie przyjętym na szczycie, 27 przywódców wezwało również UE i jej państwa członkowskie do zintensyfikowania przygotowań do ochrony ich interesów na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła jednolity rynek bez porozumienia.

Brytyjski premier Boris Johnson wyznaczył pierwszy dzień szczytu UE w czwartek jako ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie handlu i bezpieczeństwa w celu zastąpienia członkostwa, które wygasło 31 stycznia. Okres przejściowy ma się zakończyć 1 stycznia 2021 r. Negocjatorzy muszą działać szybko, jeśli jakakolwiek umowa ma uzyskać zgodę ustawodawczą i weryfikację prawną w wąskich ramach czasowych. Przywódcy UE szybko odnieśli się do tej kwestii podczas otwarcia dwudniowego szczytu Rady Europejskiej, a w oświadczeniu wezwali „Wielką Brytanię do podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe”.

„To teraz Wielka Brytania powinna się zaangażować, a jest zbyt wiele obszarów, w których sprawy nie postępują tak, jak powinny” – powiedział holenderski premier Mark Rutte.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama