Johnson's_1st_cabinet_meeting

Johnson spodziewa się Brexitu bez porozumienia, chyba że UE dokona „fundamentalnej zmiany podejścia”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Wielka Brytania opuści reżim regulacyjny bloku z końcem bieżącego roku bez kompleksowej umowy handlowej, „chyba że nastąpi jakaś fundamentalna zmiana podejścia” ze strony UE, powiedział brytyjski premier Boris Johnson dodając, że spodziewa się scenariusza braku porozumienia w świetle słabych postępów w rozmowach o umowie handlowej po Brexicie.

„Doszedłem do wniosku, że powinniśmy przygotować się na 1 stycznia z ustaleniami bardziej podobnymi do australijskich, opartych na prostych zasadach globalnego wolnego handlu” – powiedział szef brytyjskiego rządu. Przywódcy Unii Europejskiej w czwartek nałożyli na Wielką Brytanię obowiązek odblokowania opóźnionych rozmów handlowych po Brexicie, wzywając Londyn do „podjęcia niezbędnych kroków”. W pisemnym dokumencie przyjętym na szczycie, 27 przywódców wezwało również UE i jej państwa członkowskie do zintensyfikowania przygotowań do ochrony ich interesów na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła jednolity rynek bez porozumienia.

Brytyjski premier Boris Johnson wyznaczył pierwszy dzień szczytu UE w czwartek jako ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie handlu i bezpieczeństwa w celu zastąpienia członkostwa, które wygasło 31 stycznia. Okres przejściowy ma się zakończyć 1 stycznia 2021 r. Negocjatorzy muszą działać szybko, jeśli jakakolwiek umowa ma uzyskać zgodę ustawodawczą i weryfikację prawną w wąskich ramach czasowych. Przywódcy UE szybko odnieśli się do tej kwestii podczas otwarcia dwudniowego szczytu Rady Europejskiej, a w oświadczeniu wezwali „Wielką Brytanię do podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe”.

„To teraz Wielka Brytania powinna się zaangażować, a jest zbyt wiele obszarów, w których sprawy nie postępują tak, jak powinny” – powiedział holenderski premier Mark Rutte.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać