pismo gazeta magazyn miesięcznik wszystko co najważniejsze zakup cena gdzie kupić prenumerata

Jaki świat po pandemii? – już jest nowe wydanie „Wszystko Co Najważniejsze”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W EMPIKach w całym kraju oraz wysyłkowo w Sklepie Idei (www.SklepIdei.pl/wcn) jest już nowe wydanie “Wszystko Co Najważniejsze”.

Wydanie 21 “Wszystko Co Najważniejsze” w dużej części poświęcone jest temu, jak pandemia zmieniła nasz świat. I czy w ogóle zmieniła?

Prof. Michał KLEIBER w otwierającym to wydanie tekście “Pandemia stała się testem dla współczesnej cywilizacji” definiuje listę spraw, które dominować będą w powracającym do nowej “normalności” życiu publicznym. Wśród wielu tematów wyliczanych i omawianych przez red. naczelnego znajduje się szerokie niezadowolenie w państwach biednych, które nie ominie także krajów bogatych, w tym Unii Europejskiej. Czego właśnie jesteśmy świadkami.

Jan ROKITA w tekście “Oszołomienie umysłów” zauważa: “Wokół Unii zrobiła się (po wybuchu pandemii) aż tak kiepska atmosfera, że Ursula von der Leyen uznała za stosowne… przepraszać narody europejskie za unijną nieporadność”.

Teza tekstu Jana ROKITY: “Nie jest jasne, czy wraz z zarazą nadchodzi właśnie apokalipsa, czy wręcz przeciwnie – fala zachwycającego postępu”.

Prof. Michael O’SULLIVAN zauważa, że “jak dotąd polityczna reakcja na skutki kryzysu gospodarczego zwiększała nierówności majątkowe, zwłaszcza w USA”. Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA w tekście “Transformacja jest wymuszona epidemią” stawia tezę następującą: “Jesteśmy świadkami transformacji całego świata, wszystkich społeczeństw. Wszystkie znane wcześniej modele finansowe, biznesowe, gospodarcze przestają mieć zastosowanie”. Parag KHANNA i Karan KHEMKA proponują więc “Sześć przepowiedni na nowy porządek świata”. Jedna z tez tekstu: “Koronorawirus okazał się dużo poważniejszym sprawdzianem przywództwa niż zamachy z 11 września i kryzys finansowy razem wzięte”. W długiej analizie dwójki cenionych analityków znajdujemy także taki wątek: “Powinniśmy przygotować się na kolejny kryzys migracyjny, czyli gwałtowny napływ migrantów z Ameryki Środkowej do Meksyku oraz z Bliskiego Wschodu do Europy”.

Dużą część najnowszego wydania “Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Najważniejsze pióra, uważni obserwatorzy pontyfikatu, także przyjaciele i Autorzy wyjątkowi w tej części pisma: prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Chantal DELSOL, ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ, Guy CONSOLMAGNO, Mateusz MORAWIECKI, prof. George WEIGEL, Rocco BUTTIGLIONE, prof. Massimo FAGGIOLI, Martin O’BRIEN, Maciej ZIĘBA OP, ks. prof. Jan SOCHOŃ, ks. prof. Józef KLOCH, Tebaldo VINCIGUERRA, Jan ROKITA, Janusz KOTAŃSKI, Marcelo BEDESCHI…

Najnowsze wydanie “Wszystko Co Najważniejsze” dostępne jest we wszystkich EMPIKach w całym kraju, w wybranych księgarniach, w tym w Księgarni Polskiej w Paryżu, a także wysyłkowo: www.sklepidei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać