Daniela Taomorina of Staten Island participates in a prayer with fellow supporters of U.S. President Donald Trump, who was diagnosed with the coronavirus disease (COVID-19), at the commencement of the New York Triumph Rally on Staten Island in New York City, U.S., October 3, 2020.,Image: 561340594, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ANDREW KELLY / Reuters / Forum

Izba Reprezentantów USA przekazuje Senatowi artykuł impeachmentu Donalda Trumpa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek Izba Reprezentantów USA formalnie oskarży byłego prezydenta Donalda Trumpa o podżeganie do powstania, którego konsekwencją był atak jego zwolenników na amerykański Kapitol, sygnalizując rozpoczęcie jego drugiego procesu o impeachment.

Dziewięciu Demokratów, którzy będą pełnić funkcję prokuratorów, przejdzie przez budynek Kapitolu w poniedziałek, wnosząc akt oskarżenia do Senatu.  Podobną ceremonię przeprowadzono podczas pierwszego procesu Trumpa w sprawie impeachmentu w styczniu ubiegłego roku, kiedy urzędnik Izby Reprezentantów i sierżant broni poprowadzili małą procesję prawodawców przez Kapitol.

Trump jest jedynym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę i jako pierwszy stanie przed sądem po opuszczeniu urzędu. Skazanie w Senacie może skutkować głosowaniem nad zakazem piastowania przez niego  urzędu prezydenta w przyszłości. Liderzy Senatu, który jest podzielony 50-50 z Demokratami posiadającymi większość z powodu decydującego głosu wiceprezydent Kamali Harris, zgodzili się nie rozpoczynać procesu przed 9 lutego. To daje Trumpowi więcej czasu na przygotowanie obrony i pozwala izbie skupić się na wczesnych priorytetach prezydenta Joe Bidena, w tym na nominacjach do gabinetu.

Po dwumiesięcznej kampanii mającej na celu zdyskredytowanie porażki wyborczej Trump 6 stycznia wezwał swoich zwolenników do „walki” o obalenie wyniku wybór. Później tłum zaatakował Kapitol, zmuszając ustawodawców do ukrycia się i przez kilka godzin opóźniając formalne potwierdzenie przez Kongres zwycięstwa Bidena.

Dziesięciu republikanów dołączyło do Demokratów w głosowaniu za oskarżeniem Trumpa, co jest krokiem podobnym do aktu oskarżenia w procesie karnym. Senaccy Demokraci będą potrzebować wsparcia 17 Republikanów, aby go skazać.

Sondaż Reuters / Ipsos w piątek wykazał, że 51 proc. Amerykanów uważa, że ​​Senat powinien skazać Trumpa.  Wielu Republikanów, w tym lider Senatu partii Mitch McConnell, potępiło przemoc i skrytykowało Trumpa za podżeganie do niej. „Uważam, że to, co się zarzuca i co widzieliśmy, czyli podżeganie do powstania, jest przestępstwem nie do przebicia. Jeśli nie, co to jest? ” powiedział republikański senator Mitt Romney, częsty krytyk Trumpa i jedyny republikanin, który głosował za skazaniem go w pierwszym procesie o impeachment. Jednak wielu republikańskich parlamentarzystów zgłosiło sprzeciw wobec oskarżenia. Senator Marco Rubio w „Fox News Sunday” nazwał proces „głupim” i „nieproduktywnym”.

Oprac. MKr
Źródło: REUTERS
foto: ANDREW KELLY / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać