Sikorski_1920_5_Armia_Wkra

Instytut Pamięci Narodowej i Wojskowe Biuro Historyczne przywracają pamięć o żołnierzach 1920 r. w projekcie „100 bohaterów na 100-lecie Bitwy Warszawskiej”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojskowe Biuro Historyczne prezentuje sylwetki żołnierzy Rzeczypospolitej, których łączy walka z bolszewickim najazdem w latach 1919-1920. Poprzez biogramy opracowane przez specjalistów z WBH i IPN organizatorzy przybliżają losy patriotów traktujących służbę odrodzonej Polsce jako swój oczywisty obowiązek. Za męstwo na polu walki, niezłomność w obliczu wroga i poświęcenie – nierzadko aż do ceny życia – otrzymywali najwyższe odznaczenia wojskowe: Krzyże Walecznych i Virtuti Militari.
Reklama

Inicjatywa opowiada o postaciach takich jak gen. dyw. Marian Kukiel, gen. broni Kazimierz Sosnkowski, czy mjr Henryk Sucharski – w 1920 roku podporucznik w 6. Dywizji Piechoty. Obok wyższych oficerów organizatorzy przywołują także osoby  nieznane, jak plutonowy Piotr Śliwiński VM, późniejszy osadnik wojskowy, który po 1 września 1939 r. zaginął na Wschodzie. Podobnie Halina Dybczyńska, wywiadowca Komendy Naczelnej POW, której losy po ewakuacji z Warszawy do Wilna w 1939 r. pozostają nieustalone.

Są tu wymienieni żołnierze odznaczeni pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari, jak kpt. Józef Wasiak, dowódca 7. kompanii 36. pułku piechoty, który 4 czerwca 1920 r. konając po trafieniu odłamkiem granatu, wydawał swoim podkomendnym rozkaz do kontrataku. Szczególnie poruszające są losy dzielnej 20-letniej sanitariuszki Teresy Grodzińskiej bestialsko zamordowanej przez bolszewików po wzięciu do niewoli 1 września 1920 r. Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej giną w czasie II wojny światowej, jak płk Jan Hipolit Litewski, dowódca 1. Pułku Ułanów Krechowieckich; padają ofiarami represji komunistycznych po 1945 r. Groby tych, którzy przeżyli wojnę – niezależnie, czy zmarli na emigracji, czy powrócili do kraju – wpisane są do ewidencji grobów weteranów i objęte opieką Państwa Polskiego realizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Intencją projektu IPN i WBH jest popularyzowanie historii obrońców Ojczyzny, aby ich postawa stała  się wzorcem i inspiracją dla przyszłych pokoleń. Organizatorzy otoczą również opieką ich groby, a w przypadku tych, które uległy erozji podejmiemy niezbędne prace remontowe.

Warto przeczytać: 100 BOHATERÓW NA 100-LECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać