100 BOHATERÓW NA 100-LECIE BITWY WARSZAWSKIEJ@ipngovpl i @WBH_2016 prezentują sylwetki obrońców Ojczyzny, których łączy walka z bolszewickim najazdem.
Otoczymy również opieką ich groby, a w przypadku tych, które uległy erozji podejmiemy prace remontowehttps://t.co/0mysD6iGW4
— Upamiętnianie IPN (@BUWiM_IPN) August 15, 2020
Inicjatywa opowiada o postaciach takich jak gen. dyw. Marian Kukiel, gen. broni Kazimierz Sosnkowski, czy mjr Henryk Sucharski – w 1920 roku podporucznik w 6. Dywizji Piechoty. Obok wyższych oficerów organizatorzy przywołują także osoby nieznane, jak plutonowy Piotr Śliwiński VM, późniejszy osadnik wojskowy, który po 1 września 1939 r. zaginął na Wschodzie. Podobnie Halina Dybczyńska, wywiadowca Komendy Naczelnej POW, której losy po ewakuacji z Warszawy do Wilna w 1939 r. pozostają nieustalone.
Są tu wymienieni żołnierze odznaczeni pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari, jak kpt. Józef Wasiak, dowódca 7. kompanii 36. pułku piechoty, który 4 czerwca 1920 r. konając po trafieniu odłamkiem granatu, wydawał swoim podkomendnym rozkaz do kontrataku. Szczególnie poruszające są losy dzielnej 20-letniej sanitariuszki Teresy Grodzińskiej bestialsko zamordowanej przez bolszewików po wzięciu do niewoli 1 września 1920 r. Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej giną w czasie II wojny światowej, jak płk Jan Hipolit Litewski, dowódca 1. Pułku Ułanów Krechowieckich; padają ofiarami represji komunistycznych po 1945 r. Groby tych, którzy przeżyli wojnę – niezależnie, czy zmarli na emigracji, czy powrócili do kraju – wpisane są do ewidencji grobów weteranów i objęte opieką Państwa Polskiego realizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Intencją projektu IPN i WBH jest popularyzowanie historii obrońców Ojczyzny, aby ich postawa stała się wzorcem i inspiracją dla przyszłych pokoleń. Organizatorzy otoczą również opieką ich groby, a w przypadku tych, które uległy erozji podejmiemy niezbędne prace remontowe.