Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
Podwyższony zostanie limit osób w transporcie publicznym (30% wszystkich miejsc stojących i siedzących przypisanych dla danego pojazdu). Oprócz tego, od 25 maja umożliwione zostaną bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.
Od 18 maja będzie można korzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2; każdy stolik musi być dezynfekowany po każdym kliencie).
Rząd zdecydował również o zmniejszeniu restrykcji związanych z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
Również od 18 maja w poniedziałek zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); natomiast na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Natomiast zajęcia w obiektach zamkniętych (salach i halach sportowych) podlegać będą następującym ograniczeniom:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 6 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
Od 18 maja możliwe będą m.in.:
- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.
Uniwersytet również wznowią działalność. Przywrócone zostaną zajęcia dla studentów ostatnich lat studiów oraz zajęcia, które nie mogą być realizowane zdalnie. Ten powrót dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Polska zdecydowała również o przedłużeniu kontroli granicznych granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku.
Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że powrót do nowej normalności zależy od tego, jak zdyscyplinowani będziemy w dotrzymywaniu rygorów społecznych, dodając, że następujące tygodnie mają umożliwić powrót do życia gospodarczego. Odnosząc się do sytuacji na Śląsku, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w każdym miejscu kraju może wybuchnąć ogniska epidemii, a województwo pod żadnym pozorem nie zostanie zamknięte.