Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, wyd. 355: Guy SORMAN, Jan ŚLIWA, prof. Peter TURCHIN, Eryk MISTEWICZ, Laurent AMELOT, Agaton KOZIŃSKI, Jean-Paul OURY, Karolina. W. OLSZOWSKA, Benjamin RHODE, Jan ROKITA, Jacques ATTALI, Stefan KAWALEC, Douglas MURRAY…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niedziela, 10 stycznia 2021 r.
Wydanie 355, Nakład: 28 117 odbiorców
Ameryka jest dziś na ustach wszystkich. Szukamy klucza, by zrozumieć co stało się na Kapitolu 6 stycznia, kiedy tłum wdarł się do serca amerykańskiej demokracji. Specjalnie dla „Wszystko co Najważniejsze”, w ekskluzywnym tekście pisze o tym Guy SORMAN, francuski dziennikarz, publicysta polityczny i filozof, twierdząc że: Lepszego początku prezydentury Joe Biden nie mógł sobie wymarzyć. Jan ŚLIWA twierdzi zaś, że Ameryka wciąż ma wybór: dokręcanie śruby i konflikt albo łagodzenie napięcia. Polecam Państwu oba teksty, pasjonująca lektura!

W tym wydaniu naszego tygodnika także niezwykle ciekawy Laurent AMELOT o sinoglobalizacji, oraz Karolina W. OLSZOWSKA o wyzwaniach dla Turcji – całego regionu – na rozpoczynającą się dekadę. Piszemy też o nowych mediach i technologii, zachęcam zwłaszcza do przeczytania tekstów Eryka MISTEWICZA i Douglasa MURRAY’a.

Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania.
Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Jan ŚLIWA
Reichstag na Kapitolu 

Jan ŚLIWA: Reichstag na KapitoluDonald Trump nie pasował do systemu. Nadepnął też wielu na odcisk. Dla milionów był za to nadzieją, może fałszywą. Dla tych milionów wyzywanych regularnie od prymitywów, rasistów, kseno- i homofobów. Dla tych milionów, na których się trzymała Ameryka, którzy kiedyś „Made America Great”. Czy również w Ameryce nastąpi „normalizacja”? Czy Trump stanie się efemerydą, o której pamięć szybko przeminie? Czy poddani zmasowanej propagandzie jego wyborcy zapomną, że kiedyś na niego głosowali? Może się będą musieli tego wstydzić?


Guy SORMAN
Lepszego początku prezydentury Joe Biden nie mógł sobie wyobrazić 

Guy SORMAN: Lepszego początku prezydentury Joe Biden nie mógł sobie wyobrazićNajwiększym problemem dla niego będzie teraz powstrzymanie pomysłów skrajnie lewicowego skrzydła demokratów. A ograniczać je będzie musiał, bo wie, że radykalne propozycje zmian nie zostaną zaakceptowane przez większość Amerykanów.


Prof. Peter TURCHIN
Ameryka przed poważnym wstrząsem.
Co 50 lat USA wchodzą w turbulencje 

Prof. Peter TURCHIN: Ameryka przed poważnym wstrząsem. Co 50 lat USA wchodzą w turbulencjeCzy będziemy w stanie zjednoczyć siły, aby uniknąć najgorszych konsekwencji nieuchronnie nadciągającego kryzysu demograficzno-strukturalnego? Mam taką nadzieję. Wskaźnik PSI nie osiągnął jeszcze poziomu, który wywołał wojnę domową w latach 1861-1865. Niemniej jednak jego lawinowy wzrost powinien być dla nas wszystkich poważnym ostrzeżeniem – tak dla naszych elit gospodarczych i politycznych, jak i dla ogółu społeczeństwa.


Benjamin RHODE
Trump i polityka paranoi 

Benjamin RHODES: Trump i polityka paranoiMusimy pogodzić się z faktem, że irracjonalne i przerażające przekonania mogą urzekać, ludzie zaś skłonni są działać w zgodzie ze swoimi przekonaniami.


Prof. Michael IGNATIEFF
Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść 

Prof. Michael IGNATIEFF: Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiśćKoncept, że nasz świat polityki jest podzielony, ponieważ jesteśmy bardziej podzieleni, niż byliśmy wcześniej, wydaje mi się fałszywy. To, co się dzieje, to wyłanianie się stylu politycznego, który nie jest lojalny wobec instytucji, nie ma szacunku dla faktów i nie ponosi odpowiedzialności nawet przed swoimi zwolennikami.


Jacques ATTALI
Przed nami exodus na Stary Kontynent. Exodus z Ameryki do Europy – ludzi, idei, kapitału 

Jacques ATTALI: Przed nami exodus na Stary Kontynent. Exodus z Ameryki do Europy - ludzi, idei, kapitałuJeśli nie odrodzi się naród wierny zasadom ojców założycieli, amerykańska demokracja zacznie przeżywać swoją najczarniejszą godzinę. Przed nami exodus ze Stanów Zjednoczonych w stronę Starego Kontynentu. Exodus do Europy ludzi, idei, kapitału.


Laurent AMELOT
Przez brak naszej uwagi znaleźliśmy się w laboratorium sinoglobalizacji.
Porozumienie Unia Europejska – Chiny 

Laurent AMELOT: Przez brak naszej uwagi znaleźliśmy się w laboratorium sinoglobalizacji. Porozumienie Unia Europejska - ChinyUnia Europejska nie powinna zapominać, że Chiny rządzone przez partię komunistyczną są jej strategicznym rywalem. Nasze kraje muszą wzmocnić instrumenty nadzoru nad chińskimi inwestycjami, bo tylko w ten sposób na dłuższą metę zapewnimy sobie suwerenność gospodarczą, ochronę dziedzictwa i bezpieczeństwo. Jeśli nie będziemy kierować się logiką coraz intensywniejszej reindustrializacji, Unia Europejska może stać się zachodnim laboratorium sinoglobalizacji.


Karolina W. OLSZOWSKA
Równowaga. Największe wyzwanie dla Turcji w kolejnej dekadzie XXI wieku 

Karolina W. OLSZOWSKA: Równowaga. Największe wyzwanie dla Turcji w kolejnej dekadzie XXI wiekuU progu nowej dekady przed Turcją stoi najważniejsze pytanie: czy prezydent Erdoğan zdoła utrzymać władzę.


Już jest nr 25 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiBruno RETAILLEAU, Jan ROKITA, Ludwik DORN, prof. Massimo PIGLIUCCI, Bogdan ZDROJEWSKI, Jadwiga EMILEWICZ, Ryszard BUGAJ, Prof. Michel WIEVIORKA, prof. Renato CRISTIN, Laszlo TROCSANYI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, Mateusz MORAWIECKI, Jarosław SZAREK, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Francois HARTOG, Imre MOLNAR, prof. Jeff JARVIS, Katarzyna i Andrzej ZYBERTOWICZOWIE, prof Remy BRAGUE w najnowszym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze”, nr 25.


Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze 

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborczeW ostatnich latach było wiele otwierających oczy momentów związanych z Big Tech. Firmy były wielokrotnie przyłapywane na kłamstwach, oszustwach i próbach wywierania wpływu politycznego pod pozorem tzw. fact-checkingu. Ale dzień, w którym ocenzurowano historię o synu Joego Bidena, należy postrzegać jako przełomowy moment – moment, w którym ostatnie pozory neutralności platform społecznościowych zostały ostatecznie odrzucone. Ludzie nadal mogą korzystać z Twittera i Facebooka. Mogą nadal dostrzegać w nich jakąś wartość. Ale po tamtym tygodniu nie sposób wyzbyć się wrażenia, że robiąc to, pomagają firmom, które zdecydowały się jawnie ingerować w proces polityczny, aby wygrał wybrany przez nie kandydat.


Eryk MISTEWICZ
Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje.
Korporacje nowych mediów pokazują inną twarz 

Eryk MISTEWICZ: Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje. Korporacje nowych mediów pokazują inną twarzWielkie koncerny epoki nowych mediów tracą twarz przyjaznych, roześmianych firm założonych w garażach przez złotych chłopaków z epoki internetowego podbijania Palo Alto. Są równie drapieżne, jeśli nie bardziej, jak biznesy epoki węgla i stali.


Eryk MISTEWICZ
„Trzecia dekada Orwella.
1984-2014. Czy można jeszcze zaufać Google i Facebookowi?” 

Eryk MISTEWICZ: "Trzecia dekada Orwella.  1984-2014. Czy można jeszcze zaufać Google i Facebookowi?"„Mówią, że ich celem jest zagregować cała wiedzę ludzkości i umieścić ją w jednym miejscu. Ale tak naprawdę zależy im na tym, aby zgrupować dane o wszystkich ludziach, i je po prostu sprzedawać” – powiedział Don Norman o Google. Jeśli nie płacicie za Internet, to dlatego że być może nie jesteście klientem, ale produktem… łupem… narzędziem…



STRATEGIE


Prof. Olivier BABEAU
Manifest czasu pandemii 

Prof. Olivier BABEAU: Manifest czasu pandemiiPrzekonani, że należy skończyć z dawnym społeczeństwem klasowym, obaliliśmy hierarchię między ludźmi. Ale jednocześnie strąciliśmy z piedestału wiedzę. Dramatyczną rolę w delegitymizacji tego oświeceniowego porządku odegrał właśnie internet. Postęp natomiast stał się czymś zarazem wątpliwym i niepokojącym. Nie wierzymy już w to, że nasze dzieci będą miały lepsze życie od naszego. Jesteśmy wręcz przekonani, że będzie odwrotnie. 70 proc. Francuzów uważa, że ich dzieci będą miały gorszy status społeczny i mniejszy komfort życia. Na pytanie: „Czy świat według Pana/Pani będzie lepszy?” tylko 7 proc. Francuzów i 6 proc. Amerykanów odpowiedziało twierdząco. Dla porównania odsetek ten wśród mieszkańców Chin wynosi 41 proc. A przecież średnia długość życia w Europie w ciągu ostatniego stulecia wzrosła o 41 lat… Niedożywienie i śmiertelność dzieci zmalały na świecie o odpowiednio 40 i 50 proc. w ciągu ostatnich 25 lat.


Benoît HAMON: Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego

Benoît HAMON
Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego 

Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Polski "skok w nadprzestrzeń". Next Generation EU Fund

Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Polski „skok w nadprzestrzeń”.
Next Generation EU Fund 

Ángel GURRÍA: Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów. Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD

Ángel GURRÍA
Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów.
Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD 


PIĘKNO NAUKI


Piotr GERLACH
Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień 

Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepieńSzczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.


Prof. Michael BEHE: Pułapki darwinizmu

Prof. Michael BEHE
Pułapki darwinizmu 

Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości 



POLSKA WŁAŚNIE


Agaton KOZIŃSKI
2021. Rok narastającego radykalizmu 

Agaton KOZIŃSKI: 2021. Rok narastającego radykalizmuWygląda na to, że rok 2021 zapamiętamy jako ten, w którym udało się zahamować pandemię. Ale pokonanie koronawirusa nie oznacza spokoju. W Polsce narastają nastroje radykalne. Polacy tracą cierpliwość – ale też politycy ciągle doskonalą narzędzie polityczne, którym jest polaryzacja.


Jan ROKITA
Zeszyty Kaczyńskiego 

Jan ROKITA: Zeszyty KaczyńskiegoNawet najbardziej propaństwowa partia i premier wizjoner, potrafiący – jak w szachach – planować dziesięć ruchów do przodu, nie wyleczy tej okropnej choroby, jaką jest strategiczna impotencja państwa polskiego.


KSIĘGARNIA



Charles ZORGBIBE
Siła głosu doradcy. Jak szare eminencje rządzą światem? 

Charles ZORGBIBE: Siła głosu doradcy. Jak szare eminencje rządzą światem?
Éminence grise. Kim były szare eminencje? Typy ich działania można podzielić na pięć kategorii, zależnych od tego, w jaki sposób współpracowali ze swoim mocodawcą.


Phil MULLAN: Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu?

Phil MULLAN
Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu? 

Iwan KRASTEW: Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowego

Iwan KRASTEW
Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowego 

Prof. George WEIGEL: Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła

Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła 

Tomasz OKRASKA: W pogoni za smokiem. Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej

Tomasz OKRASKA
W pogoni za smokiem.
Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej 



MULTILANGUAGE


Stefan KAWALEC: Macron a besoin du courage de de Gaulle 

Stefan KAWALEC: Macron a besoin du courage de de Gaulle

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part 

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part



PODCASTY


słuchawki (Obiekty - Muzyka)Jean-Paul OURY: Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski

PÉPITES

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku 

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać