vaccine-5926664_1920

Ghana otrzymuje pierwsze na świecie darmowe szczepionki Covid-19 w ramach programu Covax

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ghana stała się pierwszym krajem na świecie, który otrzymał szczepionki nabyte w ramach wspieranej przez ONZ inicjatywy COVAX. Do kraju dostarczono w środę 600 000 dawek szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej przez Serum Institute w Indiach.
Reklama

Szczepionki dostarczone przez UNICEF dotarły na międzynarodowe lotnisko Kotoka w Akrze we środę i są częścią pierwszej fali szczepionek COVID-19, które w ramach inicjatywy COVAX trafią do kilku krajów o niskich i średnich dochodach. Ghana jest jednym z 92 krajów, które przystąpiły do programu COVAX, zgodnie z oświadczeniem pełniącego obowiązki ministra informacji Ghany Kojo Opponga Nkrumaha. 30-milionowy naród Afryki Zachodniej odnotował 81 245 przypadków i 584 zgony od początku pandemii, według danych służby zdrowia w Ghanie.

Kampania szczepień w Ghanie rozpocznie się 2 marca i będzie prowadzona etapami wśród grup priorytetowych, zaczynając od pracowników służby zdrowia, osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych, osób z podstawowymi schorzeniami, pracowników pierwszej linii frontu, członków organów ustawodawczych, sądownictwa i ich pokrewnych pracowników, powiedział Nkrumah.

We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele UNICEF i WHO w tym kraju opisali pojawienie się szczepionek COVAX jako „doniosłą okazję”, która ma kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii. „Po roku zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19… droga do wyzdrowienia dla mieszkańców Ghany może wreszcie się rozpocząć” – głosi oświadczenie.
Zgodnie z oświadczeniem, wysyłka COVAX do Ghany jest początkiem największej na świecie operacji zakupu i dostarczania szczepionek w historii. COVAX planuje w tym roku dostarczyć blisko 2 miliardy dawek szczepionek COVID-19 dla krajów na całym świecie.

„Dzisiejszy dzień to historyczny moment, który tak ciężko planowaliśmy i na który pracowaliśmy. Dzięki pierwszej dostawie dawek możemy spełnić obietnicę COVAX, że ludzie z mniej zamożnych krajów nie zostaną pozostawieni w wyścigu o szczepionki”- powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF. „Następna faza walki z tą chorobą może się rozpocząć – największa kampania szczepień w historii”, powiedział Fore.

Oprac. MKr
Źródło: AP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama