120746880_778300423019363_590016927522714131_n

„Fratelli tutti”. Encyklika społeczna Papieża Franciszka

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W święto św. Franciszka z Asyżu, 3 października 2020 roku, papież Franciszek odprawił Mszę Świętą przed grobem świętego z Asyżu i podpisał encyklikę „Fratelli tutti”.

W święto św. Franciszka z Asyżu, 3 października 2020 roku, papież Franciszek odprawił Mszę Świętą przed grobem świętego z Asyżu i podpisał encyklikę „Fratelli tutti”, która została przedstawiona wiernym 4 października, na pl. Św. Piotra w Rzymie.

Papież Franciszek udał się w sobotę 3 października 2020 roku po raz czwarty podczas swojego pontyfikatu, do Asyżu. Podpisał tam nową encyklikę „Fratelli tutti”, po odprawieniu Mszy Świętej przygrobie św. Franciszka z Asyżu.

Encyklika o braterstwie i przyjaźni społecznej „Fratelli Tutti” została zainspirowana przez myśl św. Franciszka, podobnie jak wcześniejsza encyklika papieża Franciszka, „Laudato si”, która była poświęcona trosce o stworzenie. Podpisanie encykliki nastąpiło po Mszy Świętej, w obecności kilkudziesięciu braci zakonnych zgromadzonych w krypcie św. Franciszka, gdzie znajdują się także szczątki świętego z Asyżu.

W encyklice papież pisze o braterstwie i przyjaźni społecznej, które są drogami do budowy lepszego świata, bardziej sprawiedliwego i pokojowego; Franciszek wyraża swój sprzeciw wobec wojny i globalizacji obojętności. W pierwszym z ośmiu rozdziałów dokumentu, zatytułowanym „Cienie zamkniętego świata”, Ojciec Święty analizuje skrzywienia współczesnej epoki: manipulację oraz deformację takich pojęć jak demokracja, wolność czy sprawiedliwość. Franciszek pisze również o egoizmie i braku zainteresowania dobrem wspólnym, dominacji logiki rynku opartej na korzyści i o kulturze wykluczenia.

Ważne miejsce w papieskich rozważaniach zajmuje bezrobocie, rasizm, ubóstwo; współczesne niewolnictwo, handel ludźmi, uprzedmiotowienie kobiet, aborcja, handel organami (10-24). Jednocześnie Franciszek opisuje problemy, wymagające działań globalnych, jak „kultura murów”, która sprzyja zawiązywaniu się mafii, żerujących na strachu i samotności. Braterstwo, w myśl rozważań Papieża, ma być odpowiedzią na te problemy.

„Dla nas tym źródłem ludzkiej godności i braterstwa jest Ewangelia Jezusa Chrystusa” kończy encyklikę „Fratelli Tutti” Franciszek. Pełną treść dokumentu w języku polskim przeczytać można TU.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać