flag-993627_1280

Francja wydaje nakaz aresztowania prezydenta Syrii Baszara el-Asada który ma odpowiedzieć za ataki chemiczne z 2013 roku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Francuski wymiar sprawiedliwości wydał 15 listopada międzynarodowy nakaz aresztowania, który oprócz prezydenta Asada ma obejmować także jego brata, Mahera el-Asada, i dwóch generałów.

Ta decyzja była poprzedzona dochodzeniem prawników, obrońców prac człowieka i syryjskich aktywistów, którzy od 2021 roku pracowali, by udowodnić bezpośredni udział władz Syrii w chemicznych atakach które przyniosły śmierć ponad 1400 osobom w okolicach Damaszku. 

Dochodzenie wszczęto po skardze złożonej z powództwa cywilnego przez Syryjskie Centrum Mediów i Wolności Słowa (SCM), Inicjatywę Sprawiedliwości Społeczeństwa Otwartego (OSJI) i Archiwum Syryjskie. Wszystkie te organizacje podważały oficjalną wersje wydarzeń, rozpowszechnianą przez rząd Baszara el-Asada. Utrzymywał on, że za atakami stoją siły mu opozycyjne, z którymi od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa. 

Teraz jednak, dochodzenie pod przewodnictwem francuskiego wydziału sprawiedliwości udowodniło bezpośredni udział prezydenta i jego otoczenia w atakach, których przebieg odtworzony został nie tylko przez nagranie z urządzeń mobilnych świadków tej zbrodni, ale także w ich zeznaniach, które składali przed francuskim sądem. 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać