32073466442_5cd915767f_k

Emisje węgla w Indiach spadają po raz pierwszy od czterech dekad

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Emisje CO2 w Indiach spadły po raz pierwszy od czterech dekad – nie tylko z powodu pandemii COVID-19.

Spadek zużycia energii elektrycznej i konkurencja ze strony odnawialnych źródeł energii osłabiły popyt na paliwa kopalne jeszcze przed uderzeniem koronawirusa, zgodnie z analizą przeprowadzoną przez stronę internetową poświęconą środowisku, Carbon Brief. Wprowadzone ograniczenia z powodu koronawirusa w całym kraju w marcu ostatecznie odwróciły 37-letni trend wzrostu emisji w tym kraju.

Badanie wykazało, że indyjska emisja dwutlenku węgla spadła o 15% w marcu, a prawdopodobnie spadnie o 30% w kwietniu.

Praktycznie cały spadek zapotrzebowania na energię ponoszą generatory opalane węglem, co tłumaczy, dlaczego redukcja emisji była tak dramatyczna. Badanie wykazało, że w roku fiskalnym kończącym się w marcu 2020 r. dostawy węgla spadły o około 2%, co stanowi niewielki, ale znaczący spadek w porównaniu z trendem – wzrost produkcji energii cieplnej o 7,5% rocznie w porównaniu z poprzednią dekadą. Tymczasem podaż energii ze źródeł odnawialnych wzrosła w ciągu roku i utrzymała się od czasu pandemii.

Odporność sektora energii odnawialnej w obliczu zmniejszenia popytu spowodowanego przez koronawirusa nie ogranicza się do Indii. Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE) pod koniec kwietnia, światowe zużycie węgla spadło o 8% w pierwszym kwartale roku. Natomiast energia wiatrowa i słoneczna odnotowała niewielki wzrost popytu na arenie międzynarodowej. Głównym powodem, dla którego węgiel spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, jest fakt, że jego codzienna eksploatacja kosztuje więcej. Po zainstalowaniu panelu słonecznego lub turbiny wiatrowej koszty operacyjne są bardzo niskie i dlatego mają pierwszeństwo w sieciach elektrycznych.

Odnawialne źródła energii mają przewagę ekonomiczną w Indiach, oferując znacznie tańszą energię elektryczną niż węgiel. Raport twierdzi, że energia słoneczna może kosztować zaledwie 2,55 rupii (0,14 złoty) za kilowatogodzinę, podczas gdy średni koszt energii elektrycznej wytwarzanej z węgla wynosi 3,38 rupii (0,19 złoty) na godzinę. Inwestowanie w odnawialne źródła energii jest również zgodne z krajowym programem czystego powietrza, uruchomionym w 2019 r.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać