EkH9uIgXYAAmLfY

Deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy wzywająca do zakończenia nielegalnej okupacji Krymu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Załenski we wspólnej deklaracji podpisanej w poniedziałek w Kijowie odnieśli się do sytuacji na wschodzie Ukrainy.
Reklama

Obaj przywódcy wezwali do zakończenia „nielegalnej okupacji” Krymu i agresji w Donbasie. W deklaracji napisano: „Rzeczpospolita Polska wyraża zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach międzynarodowej platformy deokupacji Autonomicznej Republiki Krym”. W dokumencie znalazło się także potwierdzenie wsparcia Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Obaj prezydenci odnieśli się także do spraw historycznych. Wołodymyr Załenski podkreślił, że należy zapewnić możliwość poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX w. Prezydenci potępili „zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym również te popełnione na gruncie nienawiści”.

– Uznajemy za ważną potrzebę uczczenia pamięci niewinnych ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku. Podkreślamy potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji tych ofiar, celem zadośćuczynienia ich pamięci oraz żyjącym jeszcze ich krewny, a także potomkom, w duchu poszanowania prawdy historycznej – napisano w deklaracji.

Duda i Załenski zadeklarowali także kontynuowanie prac Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy oraz konieczność aktywizacji polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

– Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Ukrainą jako najbliższymi sąsiadami ma ogromne znaczenie – z punktu widzenia gospodarczego wręcz strategiczne – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w obecności prezydentów Grupa Kapitałowa PGNiG podpisała umowę z Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy, tym samym zgłaszając akces do procesu prywatyzacji ukraińskich aktywów energetycznych.

– Wspólnie Polska i Ukraina działamy na rzecz bezpieczeństwa energetycznego regionu – napisał na Twitterze Szczerski.

Źródło: PAP
foto: Jakub Szymczuk / KPRP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama