shutterstock_1689384550

Decyzja o odmrożeniu Francji zapadła. Aplikacja „Stop Covid” w smartfonach Francuzów.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Powoli stabilizuje się sytuacja we Francji – z wyjątkiem Mayotte, Gujany i Regionu Paryskiego sytuacja jest pod kontrolą – mówił premier Edouard Philippe podczas długo oczekiwanej konferencji prasowej.

Pomimo stabilizacji premier Francji zwraca uwagę, że sytuacja nadal jest poważna: koronawirus we Francji wciąż jest obecny.

Francja zajmuje wciąż 7 miejsce pod względem zagrożenia Covid-19. Liczba zarażeń: 182.913. Liczba zmarłych: 28.596.

A mimo to powoli do Francji wracać będzie normalność: otwarte zostaną kolejne klasy w szkołach, liceach. Otwarte zostaną ogrody, parki, sklepy. Także zostaną otwarte kawiarnie, bary, restauracje – tu presja na rząd była bardzo duża (10 osób maksimum w grupie w restauracji, maseczki ochronne obowiązkowo noszone przez gości do podania potrawy, przez wszystkich w kuchni i cały personel, odległości między stołami 1 metr minimum, kontrola dobrego przepływu powietrza).

Powoli wróci życie sportowe – indywidualne (w tym pływalnie i siłownie, jednak stadiony i hipodromy nadal pozostaną zamknięte) i kulturalne (w tym muzea i teatry). Zostają otwarte plaże. Od 2 czerwca wraca we Francji możliwość podróżowania, zniesione zostają ograniczenia zakazujące podróżowania powyżej 100 km, obowiązujące wcześniej z wyjątkiem szczególnych przypadków.

Od 15 czerwca zostaną otwarte granice wewnętrzne UE, jednak decyzje muszą być podjęte razem razem z innymi krajami europejskimi – mówi premier Edouard Philippe.

Nadal będzie obowiązywał zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, nadal będą zamknięte kina (minimum do 22 czerwca). Obowiązuje nadal zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Nadal też obowiązywać będą we Francji zalecenia co do dystansu społecznego. Koronawirus we Francji wciąż jest obecny – to często powracająca fraza tej konferencji prasowej. Stąd konieczność noszenia masek.

Premier Edouard Philippe wciąż zaleca pracę zdalną, tam gdzie jest to możliwe. – Wierzymy w uważność i mądrość wszystkich, zalecamy ograniczenie relacji na tyle, na ile to możliwe, szczególnie w stosunku do kontaktów z osobami szczególnie narażonymi – mówił premier.

Olivier Veran, minister zdrowia i solidaryzmu społecznego, zwraca uwagę, że koronawirus wciąż jest obecny na terytorium Francji. Wciąż niezbędna jest uwaga i ograniczenie zbędnych kontaktów.

„Stop Covid” to nowa aplikacja, która wprowadzona zostaje, aby lepiej określić z kim się spotykaliśmy, a także aby zaalarmować nas jeśli spotkaliśmy na naszej drodze osobę zakażoną (byliśmy w jej pobliżu minimum przez 15 minut, osoba zarażona w odległości mniej niż 1 metra). – Aplikacja jest anonimowa, czasowo działająca, bez geolokalizacji, chroniąca prywatność – zapewnił premier.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać