251cdda7-eed9-4471-8e4b-f804ca4cbb8b

COP26. 190 krajów (w tym Polska) i organizacji zgadza się na stopniowe wycofywanie węgla z miksu energetycznego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska, Wietnam, Chile i inne kraje zobowiążą się w czwartek do stopniowego wycofywania się z produkcji energii z węgla i zaprzestania budowy nowych elektrowni. O porozumieniu, które zostanie zawarte podczas szczytu COP26 poinformowali Brytyjczycy, gospodarze tegorocznej konferencji remowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
Reklama

Emisje gazów cieplarnianych w wyniku spalania węgla odpowiadają za największy pojedynczy czynnik przyczyniający się do zmian klimatu, a wycofanie się z tego surowca w krajowych miksach energetycznych uważane jest za kluczowe dla osiągnięcia globalnie uzgodnionych celów klimatycznych. Sygnatariusze porozumienia COP26 zobowiążą się w czwartek do unikania inwestycji w nowe elektrownie węglowe w kraju i za granicą oraz stopniowego wycofywania produkcji energii z węgla w latach 30. XX wieku w krajach rozwiniętych, a w latach 40. XX wieku w krajach rozwijających się, poinformował brytyjski rząd.

„Świat zmierza we właściwym kierunku, gotowy do przypieczętowania losu węgla i skorzystania z ekologicznych i ekonomicznych korzyści płynących z budowania przyszłości napędzanej czystą energią” – powiedział brytyjski sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Co więcej,

Powering Past Coal Alliance, grupa krajów, miast i organizacji, których celem jest przyspieszenie wycofywania paliw kopalnych z elektrowni węglowych poinformowała, że  ​​pozyskała 28 nowych członków, w tym Ukrainę, która zobowiązała się do rezygnacji z węgla do 2035 roku.

Obawy związane z zanieczyszczeniem powodującym ocieplenie planety ograniczyły jego udział w bogatych krajach zachodnich w ciągu ostatnich dekad. Jednak węgiel nadal odpowiada za około 37 proc. produkcji światowej energii elektrycznej w 2019 r. Energia pozyskana z procesu spalania węgla dominuje w miksach energetycznych wielu krajów, w tym w RPA, Polsce i Indiach. Jednocześnie ciągle są państwa, w tym Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja, które planują budowę nowych bloków węglowych w nadchodzących latach. Wielka Brytania nie potwierdziła, czy kraje te będą zaangażowane w zobowiązanie do wycofania węgla.

Chiny poinformowały we wrześniu, że przestaną finansować zagraniczne elektrownie węglowe, chociaż zobowiązanie nie obejmowało projektów krajowych.

Oprac. MKr
Źródło: REUTERS
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać