2016-03-22-001-scale-318-210

Biskup Damian Bryl nowym ordynariuszem w Kaliszu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez Papieża Franciszka ordynariuszem w Kaliszu.
Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez Papieża Franciszka ordynariuszem w Kaliszu. Zastąpi on bp. Edwarda Janiaka, którego rezygnację powiązaną z wykorzystywaniem małoletnich, Ojciec Święty przyjął 17 października ubiegłego roku. W międzyczasie funkcję administratora apostolskiego pełnił metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.
W związku z podejrzeniem o wykorzystywanie małoletnich przez dotychczasowego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, Papież podjął szereg decyzji, między innymi mianował nowego administratora diecezji, zwolnił biskupa Janiaka z funkcji, a seminarium kaliskie przeniósł do Poznania. W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Bryl stawia na wspólną modlitwę i rozważanie Słowa Bożego. Jak sam mówi: „będziemy razem pracować i zobaczymy, jak Pan Bóg nas poprowadzi, ja wierzę w Jego błogosławieństwo, w błogosławieństwo, jakie Pan ma nad tą wspólnotą”.

Na zakończenie rozmowy z rozgłośnią papieską ordynariusz diecezji kaliskiej powiedział: „Bardzo się cieszę, że ten czas jest rokiem św. Józefa, który jest szczególnym patronem diecezji kaliskiej, wierzę w jego orędownictwo”.

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. Zaraz potem podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). Potem do 2010 roku pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny, a sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać