aborigine-gee6e93022_1920

Australia: Rząd nabywa prawa do flagi Aborygenów i pozwala na jej publiczne eksponowanie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek 25 stycznia australijski rząd wykupił prawa autorskie do flagi Aborygenów. Dzięki przekazaniu praw administracji publicznej, flaga może być oficjalnie wykorzystywana jako symbol rdzennych mieszkańców Australii.
Reklama

Czarno, żółto-czerwona flaga jest uważana za symbol jedności i dumy Aborygenów od 1971 r., kiedy to po raz pierwszy została wykorzystana w czasie demonstracji. W 1995 r. flaga została uznana za oficjalny symbol Australii. Flaga nie mogła być jednak wykorzystywana przez rdzenną ludność bez wykupienia licencji.

We wtorek rząd Australii – za kwotę 14,2 mln dolarów amerykańskich – wykupił prawa autorskie do flagi od twórcy Harolda Thomasa. – Wszyscy Australijczycy mogą teraz umieszczać flagę Aborygenów na odzieży, takiej jak sportowe koszulki i koszule, można ją malować na boiskach sportowych, umieszczać ją na stronach internetowych, w obrazach i innych dziełach sztuki, używać cyfrowo i w dowolnym innym medium bez konieczności proszenia o pozwolenie lub uiszczenia opłaty – przekazał premier Australii Scott Morrison we wtorkowym oświadczeniu. Prawo do użycia flagi ma być od dzisiaj darmowe, jednak – jak dodał premier Morrison – podobnie jak narodowa flaga Australii ma „być prezentowana z szacunkiem i godnością”.

– Jestem wdzięczny, że moja sztuka jest doceniana przez tak wielu i że zaczęła reprezentować coś tak ważnego – komentował Harold Thomas w w Sydney Morning Herald.

Jak twierdzi australijski minister ds. rdzennych Australijczyków Ken Wyatt, flaga jest trwałym symbolem dla Aborygenów.

foto: John Englart / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać