akademia francuska

Akademia Francuska sprzeciwia się dwujęzycznym dowodom osobistym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jest to pierwszy otwarty sprzeciw wobec francuskiego rządu w 400-letniej historii najbardziej prestiżowej instytucji naukowej Francji, która zadeklarowała gotowość do podjęcia środków prawnych.
Reklama

Członkowie Akademii Francuskiej wyrazili sprzeciw wobec wprowadzonemu we Francji w 2021r. modelowi dowodu osobistego, na którym widnieją napisy w dwu językach : po francusku i po angielsku.

Głównym językiem Republiki Francuskiej jest język francuski – podkreślają reprezentanci Akademii.

Według członków instytucji niedopuszczalna jest zatem obecność w równym stopniu języka francuskiego i angielskiego na dokumentach tożsamości.

Zgodnie z prawem, obowiązującym w krajach należących do Unii Europejskiej, na dowodach tożsamości nazwa dokumentu powinna widnieć w co najmniej jednym innym języku oficjalnym UE.

Reprezentanci najważniejszej francuskiej instytucji naukowej sprzeciwili się nie tylko temu, że rząd francuski zdecydował się na przetłumaczenie również słów takich jak „imię”, „nazwisko” czy „data urodzenia”, ale również, że jako drugi język został wybrany angielski. Jak podkreślają, po Brexicie język angielski należy do mniejszości ; jego użycie we francuskich dokumentach tożsamości prowadzi natomiast do umniejszania rangi francuskiego i umacniania pozycji języka angielskiego.

Przedstawiciele Akademii zadeklarowali, że są gotowi podjąć środki prawne i uciec się do wyższej instancji sądowniczej.

Akademia Francuska, powołana przez kardynała Richelieu za panowania króla Ludwika XIII, uznawana jest za najważniejszą i najbardziej prestiżową francuską instytucję naukową. Do jej głównych zadań należy ustalanie normy języka francuskiego i dbanie o utrzymanie jego wysokiego poziomu,a także mecenat obejmujący stowarzyszenia literackie i naukowe. Otwarty sprzeciw wobec francuskiego rządu jest pierwszym w 400-letniej historii instytucji.

JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać