Solis Invicti

Abdulrazak Gurnah otrzymał literacką Nagrodę Nobla

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w czwartek tanzański powieściopisarz Abdulrazak Gurnah, autor m.in. powieści „Paradise” i „Desertion”. Autor swoich książkach opisuje m.in. losy uchodźcy.

Jak przekazał Komitet Noblowski, nagroda została przyznana „za bezkompromisowe i pełne współczucia zgłębienie skutków kolonializmu i losu uchodźcy przez pryzmat przepaści między kulturami i kontynentami”.

– Zaangażowanie laureata Nagrody Nobla – Abdulrazaka Gurnaha – dla prawdy oraz jego niechęć do uproszczeń są uderzające. Jego powieści odrzucają stereotypowe opisy i otwierają nasze spojrzenie na zróżnicowaną kulturowo Afrykę Wschodnią, nieznaną wielu w innych częściach świata – komentował Komitet Noblowski.

Jak informują organizatorzy Nagrody, laureat dorastał na wyspie Zanzibar, jednak pod koniec lat 60. przybył do Anglii jako uchodźca.

– Abdulrazak Gurnah opublikował dziesięć powieści i kilka opowiadań. W jego twórczości przewija się temat zamieszania uchodźcy. Zaczął pisać jako 21-latek na wygnaniu w języku angielskim i chociaż suahili był jego pierwszym językiem, angielski stał się jego narzędziem literackim – przekazał Komitet.

Oprac: KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać