Zrzut ekranu 2020-08-29 o 18.44.51

40 lat „Solidarności”. Białoruska rozgłośnia „Radio Swaboda” publikuje artykuł o polskiej drodze do wolności

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W gazetach i tygodnikach w krajach świata ukazują się w tych dniach teksty w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” – w 40 rocznicę „Solidarności”. Wszystkie teksty dostępne są na platformie https://solidarnosc40.pl/. BIałoruska rozgłośnia „Radio Swoboda” opublikowała tekst o drodzę Polski ku wolności na podstawie artykułu premiera Mateusza Morawieckiego, podsekretarza stanu w polskim MSZ Pawła Jabłońskiego, amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera i prof. François Dubet.

40 lat „Solidarności”. Nauka o skutecznym oporze Polski wobec systemu totalitarnego dla świata i Białorusi” – tak „Radio Swaboda” zatytułowała artykuł, w którym dokonuje opracowania czterech tekstów z projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Redakcja we wstępie do tekstu piszę: „Polska, która pokonała komunistyczną dyktaturę i naciski ZSRR, odrodziła się jako demokratyczny kraj i gospodarka rynkowa, obchodząca rocznicę Solidarności i solidarna z Białorusinami, którzy walczą teraz z przemocą, o wolność i uczciwe wybory”.

„Radio Swoboda” przywołuje słowa napisane przez polskiego premiera Mateusza Morawieckiego opublikowane na łamach magazynu „Wszystko Co Najważniejsze”: „Relacje między państwami europejskimi kształtują się na zasadzie solidarności. To rzetelna gwarancja najlepszej przyszłości Europy”.

Mimo, że od powstania Solidarności minęło 40 lat, jej ideały są nadal aktualne. „Nie ma wolności bez solidarności” – Polacy wciąż wspominają słowa Jana Pawła II. Ten sam duch jest potrzebny we współczesnej Europie – czytamy w artykule. „Radio Swoboda” dodaję, że słowa polskiego premiera to przesłanie kierowane także dla Białorusinów.

Białoruska rozgłośnia przytacza także słowa napisane przez amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera opublikowane w artykule projektu „Opowiadamy Polskę światu” w 40-lecie powstania „Solidarności”.

Solidarność to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w Polsce, ale także w historii świata końca XX wieku” – pisze Timothy Snyder, cytowany przez „Radio Swaboda”.

Dziennikarz rozgłośni „Radio Swaboda” Walery Kalinowski powiedział Polskiemu Radiu, że artykuł, w którym polski premier przypomina w o polskich dążeniach do wolności jest dla Białorusi obecnie niezwykle ważny.

WARTO PRZECZYTAĆ: 40 гадоў «Салідарнасьці». Навука пасьпяховага польскага супраціву таталітарнай сыстэме для сьвету і для Беларусі

W nadchodzących dniach w mediach na całym świecie ukażą się tematyczne artykuły opisujące Polską „Solidarność”, w ramach projektu Instytutu Nowych Mediów i redakcji Wszystko Co Najważniejsze „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” – w 40 rocznicę „Solidarności”. Wśród Autorów artykułów znajdują się wybitni intelektualiście, jak prof. Timothy Snyder czy Michael Dobbs, w sierpniu 1980 roku korespondent „Washington Post” w Polsce. Projekt „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty z projektu dostępne będą na stronie www.Solidarnosc40.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać